Супер съвети за месенето и печенето на домашни питки
Успехът в месенето се крие в добрите продукти и внимателно спазената технология. Имате нужда само от хубаво брашно, съхранявано на сухо, качествена прясна или суха мая и около 8 минути месене. Обикновено това време е напълно достатъчно да се развие глутена на брашното и тестото престава да лепне.
Следва малко търпение при втасването, докато се удвои обемът на тестото и печене при подходяща температура. Логичният изход от цялото това свещенодействие са бурни овации и пожелания за нови опити.
А ако месенето и втасването ви се струват прекалено трудоемки, можете да опитате вкуса на древността, като си направите плосък индийски хляб без мая, както са го правили и девет хиляди години преди Христа или да пробвате някой от бързите хлябове със сода, които ще откриете в Lakomnik.bg.
За да правите хлябове, питки и други изкушаващи печива, трябва да сте запознати и с опит в основите на месенето на тесто. Месенето е наложително не само за да направи еднородна смес от съставките в тестото, но и да заздрави глутеновите нишки, които го изграждат. Глутенът е пшеничният протеин, който прави структурата и задържа газа при печенето на хляба. Без добре оформена глутенова мрежа въглеродният диоксид излиза и полученият хляб е сплескан, непривлекателен и с недобър вкус.
Втасване
Добре е да запомните, че съставките трябва да са със стайна температура, за да получите гладко тесто и да втаса успешно. Това важи във всички случаи, освен когато не е изрично указано в рецептата. След като направите тестото и можете да го извадите от съда, в който сте смесили съставките, идва ред на месенето. Някои рецепти не изискват дълго месене – ръженото брашно например не съдържа глутен и ръжените хлябове изискват много по-малко месене.
Следвайте рецептата за времето на месене. Поставете тестото на добре набрашнена повърхност. Хванете далечната страна на тестото срещу вас и сгънете навътре. Сгънете тестото на половина и използвайте тежестта на тялото си да натиснете сгънатия край към тестото. Началото на месенето изисква да добавяте повече брашно, но бъдете внимателни да не добавите повече, отколкото може да поеме тестото, понеже ще развалите пропорциите и ще стане твърдо. Обърнете тестото на 90 градуса и повторете процедурата. Продължете да месите, докато тестото стане гладко и еластично.
Ако ще добавяте стафиди, ядки или маслини към тестото, направете го сега. Добре омесеното тесто е гладко, с малки въздушни балончета под повърхността. Покрийте тестото с навлажнена кърпа или кухненско фолио, за да запазите повърхността от изсъхване, когато го оставите да втасва. Винаги помнете, че дори да не се налага втасване, тестото трябва да си почине поне 10 минути след месенето, преди да продължи оформянето. Но така или иначе повечето рецепти изискват първо втасване в топла влажна среда.
Печене
Горещината на фурната разширява газовете в хляба и предизвиква освобождаването на влагата. Фурната задължително трябва да е предварително загрята. Старайте се да не я отваряте често. Така вкарвате хладен въздух и печивото няма да се надигне. Отворете чак към края на печенето, за да проверите дали не загаря отгоре. Ако е така, внимателно сложете фолио за печене. Готовността на печивата се проверява с дълга суха клечка. Вкарва се леко отстрани. Ако при изваждането по клечката няма полепнали трохи, печивото е готово. Коричката на печивото пък трябва да стане приятно кафеникава.
При баниците и хлябовете това се постига, като се мажат с разбито яйце преди печене. Запомнете, че основно правило при баниците е, след като ги извадите от фурната, да ги поръсите с вода и да ги завиете с кърпа за 10 минути. Правилото с кърпата важи за хлябовете и за козунаците.
Вижте още съвети за брашното, тестото и приготвянето на питки и хлябове в "Съвети". И опитайте невероятното разнообразие от вкусни рецепти за домашен хляб в Lakomnik.bg!
Френски селски хляб с кисела закваска
Вижте и други вкусни предложения и съвети в "Още по темата" и "Тестени"!