Във Венеция отварят първото кафене през 17 век
Кафето е радост и почивка, повод за размисъл, вдъхновение и споделеност, един прекрасен ритуал, време за приятелски разговор, за усмивка и просто едно от нещата, без които не можем да си представим нашия живот.
До такава степен сме приели кафето за даденост, за неразделна част делника и празника, че понякога почти забравяме да отправим поглед към неговата история и малки тайни.
Доброто кафе се познава по цвета на зърната, които трябва да са с цвят на “монашеска дреха”: нито прекалено посивели и бледи, нито много черни или мазни.
Най-добре купувайте кафето си на зърна, в прозрачни пликове или на килограм и го мелете у дома. Любителите на качественото кафе го приготвят с минерална вода (тъй като хлорът от чешмената вода влошава качествата му).
А самото кафе съхранявайте в буркан или кутия на хладно място. И помнете, че колкото повече престоява, толкова повече губи вкусовите си качества. Ако сте купили мляно кафе, дръжте го в хладилника (разбира се, в буркан).
Растението на кафето идва от Етиопия и заедно с кофеина съдържа хиляди ароматни вещества, които е доказано, че възбуждат нервната система. Предполага се, че през 14 век чрез търговци на роби пренасят кафе от Етиопия в Арабия, където постепенно се създават и най-важните търговски центрове за кафе.
Средата на 17 век във Венеция се появява първото кафене, което е извън арабския свят и венецианските търговци създават първия европейски пазар за сурово кафе. Триумфалният поход на напитката нашир и надлъж европейския континент започва заедно с постепенно изграждащата се култура на кафенетата през 18 век.
3 чаши са полезни
Някои приписват какви ли не вредности на кафето. Но истината е, че консумирано в умерени количества (до 3 чаши на ден), кафето е дори полезно. То тонизира, спира прозявките, особено когато работите над скучна материя, и облекчава храносмилането.
Но ако пиете над 6 кафета на ден, проблемите започват: сърцебиене, треперене, повишена нервност, дори страхове невроза.
Турско кафе
Чаша кафе се приготвя с една чаена лъжичка ситно смляно кафе, една чаена лъжичка захар и една кафена чашка студена вода. Кафето и захарта се слагат в джезве и се разбъркват. Заливат се със студена вода, отново се разбъркват и се загряват до кипване. Капват се няколко капки студена вода и отново се кипва. Сервира се в джезвето на табличка, заедно с чаша студена вода. При наливане в чашката първо се отсипва каймакът и после се налива останалото кафе.
Шварц кафе
За приготвянето на шварц кафе се използват специални уреди или кани с плътно затварящ се капак. Кафето трябва да е едро смляно. 50 гр. кафе се заливат с 4 чаени чаши кипяща вода, разбърква се и се оставя захлупено около 5 минути. Налива се внимателно, без да се разбърква. Сервира се в по-големи чашки с добавка от мляко или сметана и захар, която всеки си добавя сам.
Виенско кафе
Приготвя се силно черно кафе и след като се налее в чашите се поставя лъжица подсладена, разбита сметана. Поръсва се с шоколадови пръчици. Виенско кафе-меланж Използва се шварц кафе по горната рецепта, горещо прецедено прясно мляко и разбита сладка сметана. Съотношението между кафето и млякото е в зависимост от вкуса. Захарта се поднася отделно. Върху сметаната по желание се поръсват канела, какао или кафе на прах.
Ирландско кафе
Смесват се силно шварц кафе, а може и еспресо, разбита сметана, капачка уиски и захар. Консумира се внимателно, без да се вдишва над чашката, за да се предпазите от острите спиртни пари. Капучино или италианско кафе По традиция се приготвя със силно еспресо, но може и с шварц кафе. Смесват се равни количества кафе и горещо мляко. Поръсва се с шоколад на прах
Айс кафе
Сипват се една чаша изстудено шварц кафе, една топка сладолед и една супена лъжица разбита сметана. Сервира се във висока стъклена чаша с дълга бъркалка и сламка.