Тайни гозби, извадени от магерниците
Един от най-прекрасните празници в християнския календар Рождество, се чества с особена почит от монасите. Освен традиционните гозби, които сме свикнали да приготвяме за Бъдни вечер, можем да добавим и още няколко, взети от тайните готварски дневници на манастирските магерници. Събрахме най-хубавите рецепти на Бачковската, Рилската, Троянската и Атонската обител. Гарнирахме с картофено чудо от малките манастирчета около София. Или с други думи – Мала Света гора.
Боб от Рилския манастир
Необходими продукти:
200 г стар фасул
2 глави лук
2 моркова
2 чушки - прясна и сушена
2 - 3 стръка джоджен
4 с. л. олио
шарена сол
сол
За запръжката:
1 домат
2 с.л. олио
1 с. л. брашно
1/4 ч. л. червен пипер
Начин на приготвяне: Оставяме боба да се накисне в поне три води. След това го слагаме да се вари. Добавяме във водата една глава лук, нарязана на едро. През това време нарязваме на дребно другата глава лук, двете чушки и моркова. Добавяме и тях едва, когато водата е завряла. 10 минути преди да го махнем от огъня, го посоляваме и подправяме с останалите мерудии. Докато бобът се готви, в тиган загряваме мазнината. Запържваме брашното в нея и поръсваме с червения пипер. Пасираме домата и добавяме и него. Разбъркваме добре и добавяме към боба. Оставяме да ври още 15 минути.
Атонски ориз
Необходими продукти:
1 и 1/2 ч. ч. ориз
1 глава лук
1 червена чушка
10 черни маслини
1 морков
2 с. л. доматено пюре
1 тиквичка
150 г гъби
сол
олио
Начин на приготвяне: Оризът се измива и се оставя да кисне за кратко в седем води. Едва след това се залива с вряла вода в съотношение едно към две. Оставя се да ври, докато поеме цялата течност. През това време сгорещяваме олио в тиган. В него запържваме лука, моркова, чушките и гъбите. Когато омекнат идва ред на по-фините продукти – маслините и тиквичката, нарязани на колкото се може по-ситно. Посолете и поръсете с черен пипер. След това идва ред на доматеното пюре, разбъркано с малко вода. Добавете ориза. Разбъркайте добре. По желание можете да гарнирате и с пресни мерудии.
Троянски кюфтенца
Необходими продукти:
500 г кайма смес
4 скилидки чесън
3 глави арпаджик
1 ч. л. чубрица
кимион
1 дафинов лист
сол
черен пипер
500 г домати
олио
Начин на приготвяне: Минаваме чесъна на преса. Омесваме го заедно с каймата. Прибавяме главичките арпаджик, нарязани на колкото се може по-ситно. Добавяме подправките и малко олио. Разбъркваме каймата поне 10 минути. След това започваме да оформяме кюфтенца и да ги пържим. След това пускаме доматите в гореща вода за около минута. Обелваме ги и ги накълцваме. Запържваме 1 скилидка настъргана скилидка чесън в дълбока тенджера. Добавяме доматите и дафиновия лист и оставяме соса да се вари, докато се сгъсти. Поръсваме доматената смес със сол и черен пипер. Добавяме кюфтенцата и оставяме отново да заври. Махаме от огъня след 10 минути.
Картофи от Мала Света гора
Необходими продукти:
500 г картофи
100 г домати
50 г ориз
50 мл олио
3 скилидки чесън
1 с. л. оцет
захар
сол
Начин на приготвяне: Картофите се нарязват на филийки като за мусака. Нареждаме ги в тава за печене. Отгоре поръсваме със суровия ориз. Поливаме обилно с олио. Настъргваме доматите и разпределяме и тях отгоре. Поръсваме с щипка сол и щипка захар. Добавям гореща вода, докато покрие съставките. Печем около 40 минути на умерена фурна. Когато го извадим от фурната, преди още да е изстинало, се поръсва с счукан чесън, смесен с оцет.
Бачковска леща
Необходими продукти:
200 г леща
50 мл олио
50 г кромид лук
50 г моркови
40 г целина
150 г домати
2 скилидки чесън
1 с. л. чубрица
2 с. л. оцет
1 с. л. магданоз
Сол
Начин на приготвяне: Лещата се слага да вари, заедно с лука, нарязан на ситно. Добавяме и морковите и целината, нарязани на кубчета. Нарязваме чесъна на филийки. След това поръсваме с чубрицата. Добавяме и олиото. Заливаме с вода догоре и оставяме и да ври на умерен огън. Прибавяме нарязаните на дребно домати едва 10 минути преди да стане лещата. Когато стане готова поръсваме със солта и оцета. Поръсвате с пресен магданоз преди да сервирате.