Специалитети от най-плодородните земи
Най-плодородните земи у нас безспорно са добруджанските. Необятните ниви по порочието на Дунав раждат пшеницата, която изхранва цялата страна. Чудното жито обаче не е единственото, с което Добруджа може да се гордее. Освен богата история, този край има и уникална кухня. Златните ръце на поколения майсторки са усъвършенствали рецепти, някои от които са се запазили повече от 1000 години. Да ви е сладко!
Картофи
Необходими продукти:
2 кг картофи
1 глава лук
1 морков
1 с.л. брашно
червен пипер
черен пипер
дафинов лист
чубрица
олио
Начин на приготвяне: Обелваме и изчистваме морковите, лука и картофите. Слагаме картофите да се пържат в тавичка. След минута добавяме лука и морковите и ги задушаваме. Разбъркваме непрекъснато. След около две минути добавяме червения пипер. Разбъркваме добре и добавяме вода, докато покрие продуктите. Поръсваме с подправките, ръсваме обилно чубрица. Оставяме на котлона, докато водата започне да ври. После веднага сагаме да се пече. Печем за около половин час до пълна готовност, най-вече на картофите. Доливаме вода в тавата, ако е необходимо.
Кисело зеле
Необходими продукти:
600 г кисело зеле
250 г ориз
червен пипер
черен пипер
Начин на приготвяне: Нарязваме зелето и го задушаваме в подходящ съд, докато стане напълно готово. След това поръсваме с подправките. На дъното на дълбока тава слагаме половината от зелето, а отгоре – ориза. След това затваряме с останалата част от зелето. Добавяме гореща вода. Слагаме да се пече на предварително загрята до 220 градуса фурна. Печем докато оризът стане напълно готов.
Яхния
Необходими продукти:
450 г домати
250 г лук
150 г моркови
½ глава целина
100 г ориз
500 г зелени чушки
2 люти чушки
Начин на приготвяне: Нарязваме на ситно лука, целината и морковите. Задушаваме ги в мазнина и малко вода. Нарязваме чушките, както и доматите и ги добавяме в съда на печката. Тогава нарязваме и лютите чушки. Слагаме и тях, добавяме подпарвките. Когато зеленчуците омекнат, идва ред на ориза. Оставяме ястието да се вари още 20 минути.
Боб
Необходими продукти:
400 г бял боб
девесил
джоджен
червен пипер
филия сух хляб
Начин на приготвяне: Нарязваме лука на ситно и го запържваме на дъното на тенджера. Нарязваме на дребно морковите, целината и чушките. Оставяме ги да се задушат за около 5 минути. Поръсваме с подправките. Нарязваме доматите и добавяме и тях. Заливаме с гореща вода. Добавяме девисила и джоджена, както и солта. Оставяме да ври на тих огън за още пет минути. Хубаво е да готвим боба в гърне, но може и в тенджера. Взимаме съда, който сме избрали и слагаме в него. Хлябът се начупва на малки парчета и се пуска при него. Накрая прибавяме задушените зеленчуци. Доливаме вода до горе. Разбъркваме добре и посоляваме. Затваряме гърнето с капака му или с алуминиево фолио. Оставете да се пече на 220 градуса във фурната за около половин час. Намалете температурата до едва 120 градуса и оставете да се готви още пет часа. След това го оставете във фурната, не го вадете и не го отваряйте още поне пет часа, най-добре дори 6 часа.
Пиле
Необходими продукти:
1, 5 кг пилешко месо
брашно
сол
черен пипер
чубрица
Начин на приготвяне: Пилето нарязваме на жулиени. След това го запържваме. Вадим от тигана и в същата мазнина слагаме да се запържат нарязаните на ситно лук и моркови. Добавяме към тях доматеното пюре, както и брашното. Наливаме и бульон. Попарваме маслините и след това ги добавяме. Слагаме месото и добавяме останалите подправки. Наливаме бялото вино и добавяме гъбите, които са предварително задушени. Оставяме да се готви на умерен огън. Когато месото омекне, идва ред на доматите, нарязани на едро. Обелваме и наситняваме чесъна, нарязваме магданоза. Поръсваме с чубрицата и лимоновия сок. Оставяме да се вари още 15 минути.