Пролетта дойде и с нея започват да се редят плановете за пътешествия. Дни преди Великден ви каним на една велика разходка из най-старите столици на света. Градове, които са били изпълнени с живот стотици години преди да се роди християнството.
Рим – спирка 1
Той е създаден през 753 г. пр. н. е. и е бил столица на най-могъщата империя съществувала някога в света – Римската. Днес, повече от 2000 години след раждането на християнството, именно този град е приютил сърцето на католическата вяра – Ватикана. Но има още една религия по тези земи и това е храната. Опитайте един от най-добрите италиански специалитети на първата спирка от историческата ни разходка.
Необходими продукти:
1 пиле
50 г шунка
40 мл бяло вино
2 чушки
сол
Начин на приготвяне: Нарязваме пилето на четири части. Всяка се поръсва със сол, черен пипер и малко брашно. Запържваме ги в маслото. Вадим от тигана и слагаме да се пържи предварително нарязания на ситно лук. Шунката се нарязва на ивици и се слага при лука. Добавяме виното и малко вода. Връщаме пилето и поръсваме с розмарин. Оставяме да се вари, докато виното се изпари напълно. През това време нарязваме на ситно обелените домати. Добавяме ги и оставяме да се задуши добре – поне половин час. Към края на готвенето добавяме и предварително запържените чушки.
Атина – спирка 2
Днешната столица на Гърция е създадена преди повече от 7 000 г. пр. н. е. Селището е било център на Микенската цивилизация. Векове по-късно Атина се превръща в най-силния и важен град на Гърция. Днешният административен център има тежест за икономиката на южната ни съседка най-вече като любима дестинация за милиони туристи. Опитайте един от най-вкусните специалитети, които можете да опитате там.
Необходими продукти:
2 патладжана
6 домата
олио
сирене
сол
Начин на приготвяне: Патладжаните се нарязват на филийки. Посоляват се и се оставят докато изтече черния сок от тях. Изпържваме ги добре и добавяме доматите при тях. Оставяме да се задуши. Вадим ги от мазнината и оставяме да се отцедят за кратко. Прехвърляме в чиния за сервиране. Настъргваме сиренето и поръсваме. Това е чудесна гарнитура за печено агнешко.
Пекин – спирка 3
Може би един от най-древните градове съществувал изобщо. Създаден е цели 11 века преди да се роди Христос. Името му означава „северна столица“. В близост до него можете да видите и най-стабилното творение на човечеството – Великата китайска стена. Ако не планирате пътуване до Китай това лято, направете си у дома една легендарна рецепта – за патица по пекински.
Необходими продукти:
За патицата:
1 патица
соев сос
кафява захар
винен оцет
12 главички зелен лук
1 краставица
За соса:
250 г конфитюр от сливи
шери
канела
джинджифил
За хляба:
4 чаши брашно
олио
сол
Необходими продукти: Патицата се слага във вряща вода за 3 минути. След това се оставя да престои за 8 часа. След това се намазва със смес от соев сос, захар и оцет. Натърква се добре и се оставя да попие поне 4 часа. Слагаме я да се пече при температура около 200 градуса за половин час. Най-добре е на дъното на тавата да има хартия. Отдолу поставете съд с вода, която да се изпарява по време на цялото печене. Намалете фурната на 150 градуса и оставете месото за още един час. През това време направете хляба, задължителен за патицата. От продуктите за него, заедно с малко вода, се замесва тесто. Оставяме да втаса за 15 минути. Разточваме го и нарязваме на кръгове с чаша. Мажат се с олио и се слепват две по две. Разточете ги отново. Запържваме ги за около минута. Сгънете ги на две и оставете на топло. През това време трябва да се направи и сосът за патицата. Разбъркваме продуктите за него заедно. По желание, може да добавите и соев сос. Сложете в тиган докато сместа се загрее добре и стане еднородна. След това оставете да се охлади. Лукът и краставицата се нарязват на ивици. Готовата патица се реже на филийки. В чинията за сервиране се поставят две от пържените питки, върху тях се поставя малко от патицата, краставица и лук, а отгоре – от соса. Яде се с ръце.
Пловдив – спирка 4
Както знаете, историците са убедени, че по нашите земи е имало цивилизация векове наред. Едно от най-старите средища е бил Пловдив. Древния град е създаден през VI хилядолетие пр.н.е. Днес пленява освен с историята си и с красотата си. Ако не сте били в Пловдив, направете го през това лято. А дотогова опитайте една вкусна тракийска гозба.
Необходими продукти:
600 г картофи
2 глави лук
50 г масло
200 г кисело мляко
червен пипер
лимонов сок
сол
Начин на приготвяне: Картофите се сваряват и едва тогава се обелват. Нарязват се на филийки. Лукът се нарязва на полумесеци. Двете се смесват. Поръсваме с олиото, червения пипер, лимоновия сок и солта. Поднасяме я заедно с кисело мляко.