Обикновени продукти за изненадващи резултати
Еврейската кухня е единствената в света, изцяло подчинена на религията. Правилата започват от това какво може и какво не може да се яде и се стига до начина на приготвяне на повечето ястия. Част от железните закони, записани в свещените книги са, че плодове се ядат само от дървета на повече от три години. Морските животни, с които се хранят праведните евреи пък, трябва да са само с перки и люспи. В свещените книги се казва още, че не бива да се готвят заедно месо и млечни произведения. Когато ги консумираме, това трябва да става отделно и с разлика от поне няколко часа. Ястията на древния народ са колкото интересни и различни, толкова и прости. Продуктите могат да се намерят навсякъде, но комбинациите очароват и изненадват сетивата.
Хляб с бира
Необходими продукти:
1 стрък пресен риган или 1/2 ч.л. сух
1 стрък пресен магданоз
2 стръка босилек
1/4 ч.ч. домати
1 и 1/2 ч.ч. тъмна бира
1/4 ч.ч. настъргано сирене
2 скилидки чесън
3 ч.ч. брашно
2 с.л. олио
1 ч.л. сол
2 ч.л. захар
Начин на приготвяне: Нарязваме доматите на ситно и ги запържваме. Чесънът се настъргва и се запържва отделно. Нарязваме на ситно ригана, магданоза и босилека и ги разбъркваме в една купа със запържените домати, черния пипер, сиренето и чесъна. В друга купа се разбъркват брашното, солта и захарта. В средата се прави кладенче и се изсипва сместа с доматите. Прибавя се бирата и се разбърква до получаване на еднородна смес. Слагаме да се пече в тава, намазана с олио за 10 минути на силна фурна (210 С) и след това за 30 минути на средна фурна (180 С).
Пастел
Необходими продукти:
500 г фини кори
2 глави лук
2 яйца
1 кг телешка кайма
2 бр. печени патладжани, предварително обелени
1 ч.л. черен пипер
Начин на приготвяне: Запържваме лука до златисто и прибавяме каймата. Слагаме и предварително изпечения патладжан, солта и черния пипер. Всичко се задушава. Сваляме готовата смес от огъня и добавяме двете яйца. В намазнена тавичка поставяме половината от корите. Слагаме плънката и отгоре останалите кори. Можете да приготвите пастела и като обикновена баница – да завиете плънката в отделните листове кори. Отгоре намазваме с жълтък, печем на температура 150-160 градуса в продължение на 30 минути.
Израелски сладкиш
Необходими продукти:
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. хлебна сода
1 ч.ч. захар
2 ч.ч. брашно
1/2 ч.ч. олио
1 бр. лимон
3 с.л. какао по желание
За сиропа:
1/2 ч.ч. вода
1 ч.ч. захар
За крема:
1 ч.ч. пудра захар
125 г масло
3 с.л. прясно мляко
За гарниране:
2 ч.ч. едросмлени орехи
Начин на приготвяне: Сваряваме сироп от захарта и водата. Смесваме содата с брашното и след това го прибавяме към киселото мляко, захарта, олиото, настърганата кора и сока от лимона. По желание добавяме и какао. Изпичаме тестото в умерена фурна. Сиропът и сладкишът винаги трябва да са с различна температура. Ако тестото е топло, сиропът трябва да е студен. Ако сиропът е врял, то тестото трябва да е престояло навън, за да изстине. Правим крем от пудрата захар, маслото и млякото. Разтопяваме ги на котлон, но може и да ги разбием с миксер. След това намазваме сладкиша с готовия крем.
Чипс от моркови
Необходими продукти:
5 големи моркова
Олио за пържене
Начин на приготвяне: Измиваме морковите, обелваме ги и ги изчистваме. След това ги режем на тънки ивици с картофобелачката. Можем да ги изпължим във фритюрник, но за по-малко време. Важното е да не ги прегорим, а на останат хрупкави. След като ги извадим, ги слагаме на кухненска хартия, за да се отцеди излишната мазнина. Посоляват се на вкус. Въпреки това стават леко сладникави.
Топчета от пиле с ябълки
Необходими продукти:
1 бр. обелена и настъргана ябълка
1 ч. л. лимонов сок
3 парчета пилешки гърди
1/2 малка глава обелен и нарязан на ситно лук
1/2 с. л. нарязан на ситно магданоз
1 бр. яйце
растително масло
брашно
малко сухи подправки
Начин на приготвяне: Настърганата ябълка разбъркваме с лимоновия сок. В блендер нарязваме парчетата пиле и ги смесваме с ябълката, лука, магданоза и яйцето. Разбъркваме добре и поръсваме с подправки. От готовата смес правим малки топчета, овалваме ги в брашно и ги пържим в загрято олио. Като гарнитура можем да използваме пържени или варени картофи.
Бонбони Песах
Необходими продукти:
1 кг бланширани, обелени и смлени бадеми
3 ч.ч. захар
2 ч.ч. вода
сокът от 1 бр. лимон
6 капки бадемова есенция
3 капки розова вода (за аромат)
1 ч.ч. захар, смляна на дребно
За украса:
Смлени бадеми или половинки бланширани бадеми
Начин на приготвяне: Трите чаши захар, лимоновият сок и водата слагаме на тих огън да поврят около 25 минути до получаването на лепкав сироп. Към сиропа прибавяме смлените бадеми, есенцията и розовата вода, намаляваме огъня и разбъркваме добре до отделянето на тестото от съда. Намазняваме леко ръцете си и оформяме малки топчета, които са с размер на орех. Овалваме ги в смляната захар и редим в хартия за печене, оформена като кошнички, която традиционно се използва за бонбони. Слагаме отгоре половинката белен бадем или лекичко поръсваме със счукани бадеми. Съхраняваме в хладилник, иначе съхнат, или на сухо и тъмно място до 3 дни.