Шеф Борис Петров е един от най-известните професионални кулинари у нас и може би единственият, който може да се нарече професионалист от световна класа, защото се е учил от най-добрите в света.
Работил в 5-звезден хотел от елитна световна хотелска верига и в едни от най-добрите ресторанти в София и страната. През 2000 г. заминава за Испания. Там работи при шеф-готвач Хавиер Саньол, който е завършил при Феран Адрия - име, познато на всеки готвач, а и на широката публика.
От 2003 г. работи в елитен ресторант в град Солоу, Тарагона, препоръчван от гид Мишлен, а година по-късно е поканен в новия ресторант на Хавиер Саньол в Тарагона като шеф-готвач.
През 2007 г. се връща в България и започва работа в един от най-елитните ресторанти. Зрителите го познават като един от тримата в журито на "Lord of The Chefs" през 2011 г., а от тази есен е сред лицата на ежедневното предобедно шоу "Усещане за жена".
Признание за уменията си той получил още в края на 80-те години, когато бил избран да готви при посещенията на шейха на Кувейт, генералния секретар на НАТО Манфред Вьорнер и администрацията на Роналд Рейгън. В курорта Слънчев бряг днес той ръководи ресторант, който е обявен за най-доброто място за гурме хранене по българското Черноморие от международни оценители.
- Шеф Петров, каква трябва да бъде храната, която поднасяме на празничната трапеза?
- Човек трябва да започне да приготвя празничната храна само ако има настроение, защото енергията от храната се предава и на масата. Винаги когато човек работи с усмивка, той има настроение и уважава всеки продукт. Затова аз не искам да давам конкретна рецепта за това какво да сложите на масата по празниците, ще кажа само – нека, когато човек готви празнично, да си пусне музика, самият той да се усети щастлив и тогава ще му се получи всичко.
- От какви продукти да приготвим, за да е по-празнично?
- Сега сме в голяма криза… Аз може да искам да приготвя нещо с омар, да сложа най-хубавите колбаси, но е трудно. Затова пак казвам наблегнете на настроението. Човек по това време на година посреща най-милите си гости. Направете всичко с любов и желание и ви гарантирам, че ще си оближат пръстите.
- Започна ли да обръща българинът по-голямо внимание на това как изглежда храната?
- Да. Важен е не само начинът, по който се поднася. Българинът започна да обръща по-голямо внимание на здравословното хранене. Вкусът е нещо, което се възпитава цял живот. Културата на хранене – също. Един голям испански философ казва, че ние и околната среда сме едно цяло, ако спасим нея, ще спасим и себе си. Българинът все повече се стреми да живее природосъобразно. Вече във всеки магазин има щанд за биохрани.
- Само на мъжа ли любовта минава през стомаха?
- И на жената. Нежните ни половинки обичат да бъдат глезени. Истинско щастие е, когато сготвиш на една жена, влага се много повече чувство, докато за мъжа е малко по-диво.
- Вие, мъжете, ли сте по-добри в кухнята от нас, жените, разрешен ли е вече този спор?
- Да, мъжете сме по-добри. Така е само защото кулинарията е едно себеотдаване. Всеки ден събираш много информация, а когато една жена спре да готви в рамките на времето, в което си отглежда децата, тя губи голям процент на информация, това спира жените да са по-добри от нас. Иначе жената е много по-фин работник от мъжа. Има неща, които ние не можем да ги работим, така както го правите вие, жените. Вашите ръце са по-студени и за това много по-добре от един мъж можете да оформите един шоколад. Сега в професионалните кухни, където няма жени, използват китайци или японци, те са малко по-студенокръвни. Един мъж, за да стане добър готвач, работи 15 години по 12 часа всеки ден, коя жена може да си позволи. Само това ви спира.
- За какви хора сте готвил?
- Приготвял съм храна за всичките президенти, които се изредиха в България. Тази година отворих ресторант в Слънчев бряг и в него посрещнах един от най-големите шоумени на Русия, прокурора на Москва, готвил съм на един от шейховете на Кувейт, на Абу Даби. Всички искат да се чувстват приятели. Най-голямата философия в нашата професия е, че собственикът трябва да се интересува за всеки един клиент. Гостите не трябва да се чувстват като клиенти, а все едно отиват на гости при приятели. Аз с всички се държа приятелски, дори и с хора от най-високо правителствено ниво. Те искат да се чувстват спокойни и отпуснати, все едно са при приятели. Дори имам хора, които са обиколили какви ли не места по света, като дойдат при мен, ми казват – Боби, прави ни каквото решиш.
- Ястието, което ви описва най-добре?
- Последното, защото в него има най-много история и опит. Човек дали е професионалист, или любител в кухнята, той се развива. Така и аз днес съм един, а утре ще бъда друг.