Малката държава пази неутралитет и в кухнята
Швейцарската кухня има много голямо влияние от френската. Но дори и в ястията си, освен в политиката, швейцарците са успели да извоюват и независимост. Специалитетите им са познати на целия свят, не по-малко от шоколада и часовниците им. Рецептите често започват със сирена, тъй като това са едни от най-разпространените продукти на теритирията на страната. Но може би най-характерното за този народ е, че най-масовите вкуснотийки се приготвят на масата, а не в кухнята и то от всички на трапезата, в общи съдове. Пример за това са раклет и фондю, които изискват и специални съдове. Раклетът е плоча с реотани, която нагрява сиренете. Уредът за фондю прилича на много дълбок тиган.
Раклет
Необходими продукти:
500 гр. раклетно сирене
2 глави лук
Кисели краставички
Маринован арпаджик
Мариновани царевички
1 кг. картофи
Бекон
Тънки наденички
Подправки
Начин на приготвяне: Нарязваме сиренето на филийки. Продаваното специално за раклет често има вкус на чесън, на пипер и други. Уредът се слага на масата и всеки взима филийка от сиренете. Слага го на подложката и го поставя под плочата. След като сиренете се разтопи, то се връща в персоналната чиния, където има варени с кората картофи. Разполовяваме го и отгоре слагаме сиренето. Отгоре на плочата може да се сложи лук и други зеленчуци, както и резени бекон например или наденички. Като гарнитура се поднасят кисели краставички или малки мариновани царевички, печени чушки, маринован арпаджик, маслини и други.
Фондю
Необходими продукти:
50-80 г сирене “Грюер”
50 г сирене “Ементал”
50 г кашкавал
50 г сирене
100 мл сухо бяло вино
1 скилидка чесън
1 ч. л. нишесте
Начин на приготвяне: Наливаме виното в тенджерата за фондю. Слагаме една скилидка чесън и кипваме. Прибавяме сирената и бъркаме на тих огън, докато всичко се разтопи. Разтваряме нищестето с 2-3 с. л. вода и прибавяме сиренето. Бъркаме непрекъснато докато сместа го поеме. Яде се нарязан на кубчета хляб, който се топи във фондюто с вилица.
Рататуи
Необходими продукти:
2 малки патладжана
2 тиквички
4 – 5 домата
2 глави червен лук
2 пиперки
250 мл доматено пюре
Щипка сол
Бял пипер
Розмарин
Мащерка
Начин на приготвяне: Измиваме зеленчуците и ги нарязваме на тънки шайби. Когато ги купуваме трябва да гледаме да са с приблизително еднакъв диаметър. Патладжанът се оставя във вода за около половин час. Изплакваме го добре. Взимаме кръгла тава и покриваме дъното и с доматено пюре. Добавяме и малко олио, както и чесън на вкус. След това започваме да редим. Редим в кръг от вън навътре. Така правим спирала, която свършва в центъра на тавата. Поръсваме отгоре с подправките. Покриваме тавата с фолио и печем на силна фурна около час и половина.
Цугска черешова торта
За целувчения блат:
80 гр. бадеми
220 гр. захар
1/2 с. л. брашно
4 белтъка
За блата:
1/2 ч. брашно
6 с. л. царевично нишесте
5 с.л. масло
2 яйца
2 жълтъка
1/4 ч. захар
За масления крем:
1 ч. захар
1/4 ч.ч. вода
1 ч. пудра захар
4 жълтъка
2 с. л. кирш (черешово бренди)
200 гр. масло
За слепването: 1 ч. печени, филирани бадеми, пудра захар
За сиропа: 1/3 ч.ч. вода, 3 с.л. захар, 1/3 ч.ч. кирш
Начин на приготвяне: За да направим блата, трябва предварително да загреем фурната на 150 градуса. След това смиламе бадемите, заедно 1/3 чаша захар. Белтъците разбиваме докато започнат да се надигат. Добавяме останалата захар и ги разбиваме на силни обороти, докато сместа стане твърда. Взимаме два листа за печене и ги намазваме с масло, слагаме ги в две тави. Отгоре правим кръгове от белтъчния крем. Печем около час докато станат светлокафяви. Оставяме да изстинат във фурната.
Отделно правим и другия блат. За него загравяме фурната до 180 градуса. Отново взимаме тава и слагаме на дъното й хартия за печене. Намазваме я с масло и поръсваме с брашно. Разбиваме предвидените за блата яйца и захар, докато утроят обема си. Към тази смес се прибавят пресятите брашно и нишесте. Разтопяваме маслото и добавяме около лъжица от тестото. След това го връщаме в останалата смес. Изсипваме я в приготвената тава, изглаждаме отгоре и печем 35 минути. Сиропът за тортата се прави като водата и захарта се разбъркват на средна температура, докато кристалчетата се разтопят напълно. След като го махнем от огъня, добавяме и брендито. Масленият крем се приготвя като се сложи водата и захарта и се бърка на средна температура, докато стане еднородна смес. Добавя се брендито и котлонът се засилва. Жълтъците се разбиват настрани и се добавя захар. Бъркайки с миксер на най-висока скорост, към сиропа добавяме жълтъците. Така приготвения крем оставяме да изстине. В отделна купа смесваме маслото и останалото бренди. Разбиваме на мека смес. После добавяме маслената смес към яйчения крем. Накрая трябва всичко да се подреди. Във формата за торта слагаме на дъното целувчения блат, масления крем, обикновеният блат, заливаме със сиропа с брендито. Отново намазваме крема, слагаме втория целувчен блат, отново маслен крем. Отваряме формата и намазваме отстрани отново с крем. Полепваме по него филираните бадеми. Отгоре поръсваме със захар.
Рьощи
Необходими продукти:
500 г картофи
100 г бекон
100 г сирене Грюер (кашкавал)
1/2 глава лук
2 с.л. масло
1/4 ч.л. сол
черен пипер
Начин на приготвяне: Измиваме хубаво картофите и ги сваряваме цели само в подсолена вода. Варим най-много 20 минути. Охлаждаме ги, обелваме ги и ги настъргваме. Режем бекона на тънки филии и го запичаме на сух тиган. Когато пусне мазнината си е време да добавим и лука. Пържим до златисто кафяво. Слагаме маслото. Когато то се разтопи, добавяме и настърганите картофи. Пак разбъркваме и овкусяваме. Слагаме сиренето, като пак го настъргваме. Притискаме сместа към дъното на съда и пържим под капак около 7 минути. Когато стане златисто се обръща от другата страна и отново се пържи.