Хобот на слон на масата на китайски император

Хобот на слон на масата на китайски император Лакомник
Хобот на слон на масата на китайски император
Автор:Лакомник

Има една древна световна кухня, която не включва в себе си само рецепти и продукти. Кулинарията, която се развива вече повече от 20 века в Китай е смесица от традиции, ритуали, философия и много медицина. За началото на иначе обикновеното занимание във всеки дом има много легенди и храната е издигната в истински култ, превърната е в ценност.

"Това се доказва и от факта, че в Китай поздравът при среща не е "как сте?", а "яли ли сте?", разказва един от най-добрите специалисти по цигун у нас Станчо Станев. Друг пример е думата за ориз, която в китайския е еднаква с тази за храна.

Когато хапвате вкуснотии от тази азиатска страна, по традиция трябва да се храните с пръчици. По тази причина рецептите от всяка една провинция на държавата имат важна особеност - те са настъргани или нарязани на дребни парчета, така че да могат лесно да се ядат с пръчици. Но на масата на всеки китаец има и още един прибор - малка порцеланова лъжичка. Тя е предназначена за супата, която по правило се сервира последна.

Според Станчо Станев обаче по-интересно е, че в Китай всяка провинция има своя специалитет, а той - своя легенда. Ако сте в столицата, трябва задължително да хапнете патица по пекински. Рецептата е на цели 300 години и е донесена в Пекин от готвачи от град Нандзин. Те знаели, че патешкото месо трябва само да се опече и да се сервира. След като започнала да се предлага в заведенията в Пекин обаче, много от клиентите не се стеснявали да дават съвети на майсторите. В следващият век, напредничавите готвачи добавили богата плънка, както и бульон.

Ако сте чували, че в Китай се яде всичко, това е така само в провинция Гуанджоу. Именно тук се яде всичко, което лети, върви по сушата или плува във водата. В този край на страната могат да ви сервират куче, котка, крокодил, че дори и отровни змии. Според легендите, всеки готвач в тази провинция знае поне по 2000 рецепти, като поне 200 от тях са за кокошка. Традицията за многообразието в продуктите за приготвяне идват още от времето на династията Цин. Тогава се устройвали т.нар. "големи ханмански банкети". В менюто влизали невъобразими неща за европейския вкус като устни от горила, слонски хобот, камилска гърбица и много други.

Най-голямата ценноста за всеки представител на тази древна нация е здравето му. И то може да се запази с помощта само на храна. Всеки китаец се опитва да се справи с болестите първо с хапване и едва тогава с лекарства, повелява традицията. По време на управлението на споменатата вече династия Цин са издадени цели 300 книги за лечебна кухня.

В началото споменахме, че рецептите на този народ са пропити и с много философия. Всъщност тя е ключова за балансирането на всеки специалитет. От векове готвачите в Китай се водят от една основна теория - за петте елемента земя, метал, вода, дърво и огън, разказва още Станев. Стихиите се пораждат една от друга - земята поражда метала, той пък водата. Тя поражда дървото, а то - огъня, а от него отново се стига до земята. Но силите могат и да се унищожат една друга, става ясно от старите книги. Земята поглъща водата, а тя пък гаси огъня. Пламъците топят метала, а той сече дървото. То пък прониква в земята.

По тази теория обаче лесно се групират продуктите в кухнята и се знае влиянието на всяка една храна върху органите на човека. Елементът "Земя" се свързва с далака. Към тази група спадат продуктите, които активизират органите около него - сладките храни, които активизират панкреаса и стомаха. Тук са и зеленчуци като морковите и тиквичките, които са с по-сладникав вкус. Още - оризът, яйцата, както и дори малцовата бира.

Вторият елемент е металът, който отговаря за белите дробове. Затова и не случайно тук попадат лютите храни, които отпушват блокираните енергийни места в тялото ни. Интересно е, че в тази група освен познатите лук, чесън и люти чушки, попадат и кокошето и гъше месо. Ако се чувствате уморени, хапнете нещо от този списък и то ще ви даде нов тонус.

Елементът вода се свързва с бъбреците, както и със солените храни. Според древните философи, тук най-важна е мярката. Ако хапваме умерено количество сол, ще имаме по-здрави нерви. Ако прекаляваме обаче, лесно ще се обезводним. В групата попадат и продукти като водораслите, осолените меса и сирена, колбасите, зелето и патладжана.

Следва и предпоследният елемент - дървото. То е господар на черния дроб. В групата попадат всички кисели храни. Те дразнят жлъчката и тя изпуска сокове, които помагат на черния дроб да се изчисти от мазнините. За да постигнете този ефект, трябва да хапвате повече домати, кисели краставички, спанак, цитруси, киви, касис, както и кисело мляко и извара. Хубаво е да пиете още сок от вишни и чай от шипка.

Накрая е елементът огън, който отговаря за сърцето ни. Храната, която му помага е с горчив вкус като маслини, червено цвекло, целина, червена боровинка, хрян, шафран, черен чай, червен пипер и какао. Те дават нови сили на тялото ни и заздравяват сърцето, твърдят древните фирософи. Благодарение на тези прости правила, лесно можем да си осигурим здраве, били убедени древните китайци.  

Още по темата
Още по темата
Императорски вкуснотии от Китай
Китайската кухня е една от най-известните в света. Създадена преди хиляди години, тя пленява хората по цялата планета и до днес. Единствената критика на всеки, който е...
Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц