Костите от шарана за рибника се пазят за здраве
Никулден е голям зимен празник, честван не само от вярващите християни в България. Църквата почита паметта на Св. Николай, Мирликийски архиепископ и чудотворец, но обичаите на този ден са предимно народни.
Според мита за подялбата на света, на свети Никола се паднали моретата, реките, езерата. Той е господар на целия подводен свят - рибите и водните демони, както и на морските ветрове. Светецът е покровител на моряците и рибарите и в жертва му се принася риба, най-често шаран, който се смята за слуга на светеца. Рибникът - шаран в тесто, се счита за традиционното ястие на този празник.
По-голямата част от него задължително се изяжда на семейната вечеря. Свети Николай е покровител не само на тези, които са кръстени на името му, той е личен и семеен покровител. На този празник се канят роднини, кумове и съседи, и се освещава голяма трапеза, която завършва с песни и веселба.
Както костите на гергьовското агне, така и костите на никулденския шаран не се изхвърлят, а се изгарят, закопават в земята или се пускат в реката - вярва се, че така ще се опази и умножи плодородието и семейното благополучие. Костта от темето на шарана, която е във формата на кръст и се нарича „кръхче”, възрастните жени пришивали на капиците на децата, за да ги пази от зли сили и уроки.
В деня на свети Николай на трапезата освен рибник и обредни хлябове, трябва да има и постни ястия: варена царевица, жито, постни сарми, чушки, боб.
Рибник по пловдивски
Необходими продукти
1 шаран около 1 кг, 6 глави кромид лук , 1 сурова чушка или чушка от консерва, 1 червен домат, 1 чаена чашка счукани орехови ядки,1 чаена лъжичка стрита суха чубрица, 1 чаена лъжичка смлян черен пипер, 1 кафена чаша олио
За тестото, в което се увива рибата: 1 килограм брашно, мая за хляб колкото половин кибритена кутийка, 1 с. л. оцет
Приготвяне
За да приготвите вкусното ястие, първо трябва да запържите сместа от нарязания на ситно лук, нарязаната на съвсем малки парченца чушка и обеления и настърган на едро ренде домат. Ако стомахът ви е чувствителен, към тази смес прибавете малко вода, за да я запарите, а не да я запържвате.
Когато зеленчуците омекнат, свалете тигана от котлона. Оставете ги да изстинат и към тях прибавете счуканите орехови ядки, чубрицата и черния пипер. Посолете на вкус. С тази смес напълнете добре почистения, измит, подсушен и посолен отвътре и отвън шаран. Зашийте го с попарен във вряла вода конец. Старите баби предпочитат конецът да е червен или бял, защото според поверията тези два цвята предпазват от уроки.
Тестото: Разтворете маята в 1 1/2 кафена чашка хладка вода. Прибавете щипка сол и 1/2 супена лъжица брашно. Разбъркайте добре и оставете кашицата на топло, за да втаса за четвърт час. Сипете брашното в тава и в средата направете кладенче, където ще сипете маята. Поръсете с малко сол и налейте хладка вода. Замесете тесто, което после разделете на две части. От всяка част разточете по една дебела кора с размерите на тавичката, която ще използвате.
Сложете едната кора в намаслена тавичка, намажете я с олио и поставете пълнения шаран, който след това трябва да покриете с втората кора.
Върху горната кора с върха на остър нож очертайте главата и люспите на шарана. Намажете кората с олио и печете рибата два часа и половина в умерена фурна.
* Рецептата е изпълнима и със сом, лефер или друга едра риба. Ако нямате много време, можете да използвате готово тесто.
Рибник по русенски
Необходими продукти
1 шаран около килограм и половина, 1 чаена лъжичка смлян черен пипер, 4 глави кромид лук, 4 супени лъжици олио, 1 супена лъжица нарязан на ситно магданоз, 1 супена лъжица нарязана на ситно целина, 1 чаена чаша стрита суха мащерка, 4 червени домата, 1 чаена чаша орехови ядки.
Ако имате желание да приготвите тестото сами, ще трябва да предвидите 700 г брашно и мая за хляб колкото кибритена кутийка.
Приготвяне
Първо трябва да оставите изчистения и измит шаран за един час в наклонена тавичка, за да се отцеди от кръвта. Подсушете го с чиста кърпа. Вътре го посолете и поръсете с черен пипер, а отвън само го посолете. Така шаранът трябва да престои 4 часа на студено място.
Докато чакате, пригответе тестото. В малко хладка вода разтворете маята и я сложете в брашното. Прибавете и няколко капки олио. Започнете да наливате по малко хладка вода, като бъркате отначало с лъжица, а след това замесвате с набрашнени ръце. Замесете добре тестото и го завийте с кърпа. Оставете го на топло място за половин час.
В това време пригответе плънката за рибата. Задушете с малко вода и сол нарязания на тънки филийки лук, като разбърквате от време навреме с дървена лъжица. Когато лукът омекне, а водата се изпари, налейте 3 супени лъжици олио и запържете. Прибавете обелените и настърганите на ренде домати. След запържването на доматите прибавете магданоза, целината и мащерката. Щом сместа изстине, добавете и ореховите ядки.
Разточете от тестото пита, която не трябва да е много дебела, а по големина трябва да е два пъти колкото тавичката, в която ще печете. Напълнете шарана с плънката, намажете го с олио и го обвийте в питата, която отвън също трябва да намажете с олио.
Рибникът се пече в умерена фурна, докато питата леко се зачерви. Поднася се, когато изстине.