Френската кухня винаги е смятана за много изтънчена, но тя е разнообразна и богата на рацепти за всякакви продукти. На първо място е месото, което често се поднася с плънка. Приготвят се също така много морски дарове и риби, като само сосовете за тях са десетки. Това е и страната, в която можете да хапнете охлюви и жабешки бутчета. Свинското обаче не е любим продукт на французите. Много от месата обаче по традиция се поднасят фламбирани. В тяхната кухня има и доста начини за приготвяне на различни омлети. Но за каквото и да става дума, готвачите там слагат подправки, които да глезят сетивата на всеки познавач. Там можете да намерите и т. нар. буке гарни. Това е връзка пресни подправки, които се продават заедно. Варят се заедно в ястието, но се отстраняват след като стане готово. В нея обикновено има магданоз, мащерка, дафинов лист, босилек, стрък целина, розмарин и чубрица. Основна съставка на доста от френските манджи са и сирената. Те дори намират място и в повечето десерти на европейския народ. Много от разновидностите си пасват идеално и с плодове. Французите са известни и с това, че използват много вино в кухнята.
Пиле Беарнез
Необходими продукти:
500 г пилешко филе
2-3 скилидки чесън
50-60 мл бяло вино
1-2 ч.л. горчица
50 г пушено топено сирене
200 г готварска сметана
сол, черен пипер и соев сос на вкус
Начин на приготвяне: Нарязваме филето и го овкусяваме със сол и черен пипер. Задушаваме го. Слагаме малко соев сос, бяло вино, както и нарязаният на ситно чесън. След като стане готово го вадим и добавяме сметаната, топеното сирене и горчицата. Разбъркваме и добавяме нарязан на ситно магданоз или розмарин. С този сос заливаме хапките. Хубаво е да се прибави и някаква гарнитура като например картофено пюре.
Крем Брюле
Необходими продукти:
2 ч.ч. сметана
1/2 ч.л. ванилова есенция
8 жълтъка
1/2 ч.ч. захар
кафява захар
Начин на приготвяне: Разбиваме жълтъците със захар. Загряваме сметаната до степен преди да започне да къкри. Тя се добавя при жълтъците лъжица по лъжица и непрекъснато се бърка. Добавяме ваниловата есенция. Наливаме във формички. Печем в предварително загрята до 120 градуса фурна около час. Оставяме да се изстуди при стайна температура. Завиваме с фолио и поставяме в хладилник за поне 8 часа. Един час преди да ги сложим на масата, ги поръсваме с кафява захар, която фламбираме. След това слагаме на студено за още 45 минути.
Салата
Необходими продукти:
6 картофа
1 морков
1 домат
1 краставица
200 г майонеза
2-3 стръкчета магданоз
2-3 стръкчета копър
1 глава лук
1 чушка
сол
олио
Начин на приготвяне: Сваряваме картофите, обелваме ги и ги нарязваме на кубчета. Настъргваме моркова и го прибавяме. Нарязваме и домата и краставицата също на кубчета. Слагаме чушката и нарязания на ситно лук, както и магданоза и копъра. След това ни остава само да добавим олиото и солта и да разбъркаме с майонезата.
Пълнени калмари
Необходими продукти:
8-10 каламра
500 г малки скариди
200 г ориз
1 домат
чесън
шафран
магданоз
Начин на приготвяне: Слагаме калмарите да се варят в подсолена вода с 50 мл оцет в нея. Те стават готови за около 5 минути. След това запържваме скаридите с малко зехтин и чесън, добавяме и ориза. Прибавяме и нарязаният на кубчета домат, слагаме магданоза и доливаме с около 400 мл вода. Поръваме с шафран и сол. Това е и плънката за калмарите. След като ги напълним, ги заливаме с 200 мл вода. Печем в умерена фурна около 25 минути.
Охлюви
Необходими продукти:
20 охлюва
масло
бульон от лук
моркови
магданоз
мащерка
дафинов лист
чесън
сол
За маслото:
60 г масло
1/4 скилидка чесън
магданоз
1/2 глава кромид лук
сол
Начин на приготвяне: Измиваме охлювите и ги слагаме да се варят във вряща и подсолена вода за около 20 минути. След като станат готови, изваждаме месестата част с дълга игла. Отстраняваме твърдата и бяла част. Останалото поставяме в бульон и варим още 15 минути. Отделно сваряваме и черупките. Взимаме всяка една от тях и слагаме вътре по малко масло, месестата част и отгоре подлучено масло. Подреждаме ги в тава, заливаме ги с вода и слагаме за кратко в гореща фурна, докато се стопи маслото.