Зехтина - от Ной до супермаркета

Зехтина - от Ной до супермаркета Лакомник

Мистичната история на най-тачената храна

Зехтина - от Ной до супермаркета
Автор:Лакомник

Маслиновото дърво, както и маслото от неговите плодове - зехтинът, са част от историята на човечеството още от времето на Библията. В нея е описана онази случка, в която Ной, от своя ковчег, пуска гълъб. По този начин е можел да разбере дали наблизо има дори парченце земя, останала след потопа. Тогава птицата се връща с маслинова клонка в човката си. И това е първият знак за възраждане след унищожаването на човешкия род.

Но ако отворим хрониките на историята, ще видим, че зехтинът и маслините са били част от менюто на хората по земята, преди да се роди Исус и да се напише Библията. В Древен Рим например олиото е било основна храна за бедни и богати. Носели го специални пратеници чак от Испания. Историците припомнят и за хълма до град Остиа. Той е изграждан десетилетия наред, благодарение на изхвърляните от римляните празни съдове от зехтин.  Модата започнала благодарение на един местен природоизследовател - Плиний. Той казвал на приятелите си, че "две са течностите, най-полезни за човешкото тяло. Вътрешно - виното, външно - зехтинът. Но този, последният, е повече от необходим". 

Освен Хипоктар и Плиний, Гален също изследвал въпросното масло. И стигнал до извода, че то е изключително целебно. Затова го включил в 473 свои лекарства.

Египтяните също не са се лиши от вкусната добавка, която днес се използва главно за салати. Поданиците на фараона, както и самият той, са смятали, че маслиновото дърво е свещено. Смятали, че е символ на справедливост. Зехтинът пък веднага бил включен в една от десетките помади, останали патент на една от най-ранните държави.

Но най-голяма почит, то получава в Елада. Гърците се прекланяли пред планината Олимпия. Именно по нейните склонове има свещена гора. Която е от... маслинови дръвчета. Затова и победителите в първите игри са били удостоени с нещо по-ценно от златото - с венци от маслинови листа. И те го смятали за свещено, защото се появило от ръката на Атина. Тя сътворила сладък извор, а от него се появило и първото дръвче с маслини. Малко по-късно пък героят Херакъл си направил боздуган от една клонка.

Но да се върнем и на зехтина. Знаете, че в днешно време няма истинска рецепта от Средиземноморската кухня, която да не включва и зехтин. Не бива да пропускаме, че това е и една от най-полезните мазнини, която дори умее да ни подмладява. Може би причината наистина е, че това маслиновото дърво е с божествен произход. Историците и до ден днешен не могат да си обяснят как е възможно зехтинът да се е съхранявал по един и същи начин и на гръцкия остров Лесбос и в Анадлусия.

Запазени са много древни рисунки, на които са показани хора зад истински преси за маслини. Но как се родила рецептата, остава тайна.

Историята за свещения произход на зехтина се подсилва и от факта, че т.нар. елей, с който ни благославят в църквите, всъщност е осветено олио от маслини.  Не случайно и спасител или месия на еврейски означава "помазан".

С идването на новите технологии в последните двеста години, съвременните хора само са успели да потвърдят онова, в което са били убедени древните.

Учени от Франция само доказват, че това е най-доброто средство за масаж. Същото се отнася и за твърдението, че помага при болен стомах. Изпитано в продължение на векове, съвременните лекари само установяват защо се случва така. Зехтинът намалява отделянето на киселини в стомаха. Малко по-късно пък става ясно, че течността може да помогне и на жлъчката. 

Още по темата
Още по темата
С какъв зехтин се готви
Зехтинът е богат на антиоксиданти и съдържа биоактивни компоненти, феноли, които имат редица доказани здравословни ползи. При висока температура и нагряване обаче,...
Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц