Маслиновото олио не вреди, ако консумирате само лъжица дневно
Медицински факт е, че нито един вид олио, дори зехтинът, не бива да се смята за здравословна храна. Течните масла, независимо дали са с растителен или животински произход, са сред най-калоричните храни. Диета, включваща високи нива на зехтин, влияе неминуемо на нивото на телесни мазнини, което води до богат списък от заболявания, предимно на сърдечносъдовата система.
Сред най-разпространените заблуди за употребата на зехтин е, че мононенаситените мазнини в него са по-добри за здравето от наситените в други видове олиа. Само по себе си, твърдението е вярно, но има нужда от допълнително разяснение: „по-добро“ не е равносилно на „добро“. Човешкото тяло няма необходимост да поглъща подобни мазнини с храната си. Единствените мазнини, които са „есенциални“, тоест тези, които не могат да бъдат синтезирани от организма ни, са късоверижните омега-6 и омега-3 полиненаситени мастни киселини – от рибата например.
Зехтинът е беден източник на омега-3 мастни киселини - толкова беден, че за да се набави необходимата им за организма дневна доза, е необходимо да се погълнат над 200 милилитра зехтин или една пълна чаена чаша за деня. Това количество дава около 1800 калории и 30 грама наситени мазнини. Зехтинът съдържа 14% наситени мазнини, което означава, че ако се приема всеки ден, се поглъща двойно по-голяма доза от тях, отколкото се препоръчва от Световната здравна организация.
Зехтинът е по-здравословен от маслото или слънчогледовото олио, но той е само добавка към храната. Специалисти диетолози препоръчват да не се консумира повече от една супена лъжица зехтин на ден.