Библията е първият наръчник по вегетарианство

Библията е първият наръчник по вегетарианство Лакомник

Толстой бил най-ревностният последовател на идеята

Библията е първият наръчник по вегетарианство
Автор:Лакомник

„Давам ви всякаква трева, що дава семе, каквато има по цялата земя, и всякакво дърво, чийто плод е дървесен и дава семе - това ще ви бъде за храна.“, се казва в Библията. И според много от съвременните вегетарианци, това отговор на многовековния въпрос дали трябва да се яде месо или не. Веднага обаче се надигат и гласовете на месоядните хора, които са категорични, че историята за Каин и Авел по-скоро доказва обратното.

Ако оставим настрана религиозните аспекти на спора обаче, трябва да обърнем внимание на историята за някакъв отговор по тази вечна тема. Според историците, праисторическите хора са си хапвали доста мръвки. Именно печеното месо е допринесло за уголемяването на мозъка ни. Вегетарианците обаче са убедени, че е време да надминем първобитните навици.

Но как е започнала цялата история? Кога и как се е родило вегетарианството и идеята, че човек може да се храни пълноценно и без да приема месо?

Историците разказват, че тази мода е съществувала още по времето на Рим и Елада. От античността до днес тя не претърпява промени, но причините за отказ от месо са различни и до голяма степен имат общо с развитието на хората. Християните приемали този хранителен режим за задължителен само за монасите, като част от изпитанията и лишенията им. Може би доста преди тях хиндуистите и будистите са пропагандирали онази идея, която познаваме и днес – че не бива да се убива, дори за храна.

С напредването на годините обаче схващанията били канализирани и се превърнали в още един начин за разделение. Във Великобритания се появила идея да се направи организация на хората, които не приемат месо. Отец Уилям Кауърт от Англиканската църква създал първото в света дружество на вегетарианците. Годината била 1800-а. У нас това движение идва едва през 1923 година. Активна роля за създаването му имат не миряните от Англиканската църква, толстоистите – последователите на идеите на писателя Лев Толстой. За него да не убиваш, за да храниш било по-важно от всичко. Той посветил повече от 25 години от живота си, за да обяснява на света, че не бива да се храни с животни. Ръководел се отново от Библията и най-вече от Божията заповед „Не убивай!“. С уникалното си усещане за света и писанията по темата, той впечатлил дори младия Ганди.

У нас неговите разбирания напълно се покрили с тези на Петър Дънов. Създателят на Бялото братство разказвал на своите последователи, че „месоядството води към страдания, нещастия и болести. За да се излекува от тях, препоръчват на човека вегетарианска храна. Следователно вегетарианството не е нищо друго, освен метод за лекуване“.

Но в световен мащаб, последователите на идеята, че убийството не бива да е начин да се нахраниш, са десетки. И това не е течение от последните векове. Както вече споменахме, още в Елада и Рим това се смятало за ценност. Сократ и Питагор са били едни от най-големите пропагандатори на това разбиране. Според Буда пък „да станеш вегетарианец е като да стъпиш в поток, който води към нирвана“. Геният на човечеството Леонардо да Винчи казвал на своите приятели „аз се отказах от употребата на месо от ранна възраст и ще дойде време, когато хората ще считат убийството на животни също толкова престъпно и отвратително, както сега гледат на убийството на хора“. Не по-назад в това разбиране е и Сенека. Той бил категоричен, че „растителните храни са достатъчни за стомаха, в който сега ние натъпкваме скъпи същества“. Трябва да добавим и още един истински гений на изкуството – Винсент ван Гог, който, подобно на Толстой, посетил една кланица. И оттогава завинаги спрял да вкусва месо. Айнщайн пък наричал вегетарианството еволюция, чрез която ще успеем да съхраним живота на земята.

И Майстора не обичал месо

Примата на родната естрада е една от десетките родни звезди, които не се докосват до месото. Тя е веган, или с други думи не приема месо, яйца, мляко и мед. И поставя подобни продукти наравно с алкохола и цигарите. В списъка с родните вегетарианци не бива да пропускаме бившия премиер Иван Костов, както и певецът Костадин Георгиев – Калки, бившият вокалист на „Д2“ Дичо и много други.

Но с идването на идеята у нас през 1923 година, много от родните знаменитости по онова време, приемат, че да не се яде месо е по-добрият начин да живееш.  Освен Петър Дънов, по идеята се запалва и Владимир Димитров-Майстора.

Още по темата
Още по темата
Смокинята била богатството на Елада
Сладките плодове на смокинята, които се харесват на млади и стари, са част от нашето меню от времето на неолита, разказват историците. Ботаниците пък допълват, че тя...
Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц