В кралския двор ги хапвали през 17 век с трюфели
Крокетите са още един от прочутите днес по целия свят френски специалитети. Рецептата за тях е описана за пръв път в рецепти от главният готвач на крал Луи XIV и в състава й влизат, освен месо, и трюфели, момици и крем сирене. От 1800 г. насам крокетите стават популярни из цяла Европа, а след Втората световна война изживяват истински бум, тъй като започват да се произвеждат като полуготови храни и да се предлагат масово в ресторантите и заведенията за бързо хранене.
Най-много крокети днес се ядат в Холандия, където те се предлагат дори в колички на улицата. Проучвате например показва, че през 2008 г. холандците са изяли 350 милиона крокети.
Френската рецепта за крокет описва парче храна като кайма, сирене или зеленчуци, оформени в цилиндрична или плоска кръгла форма, покрити с галета и изпържени дълбоко. Днес обаче разнообразие от пълнежи е много голямо. В Германия и Белгия ги хапват само от картофи, в Испания – като мезе от пилешко месо, в Бразилия и Куба – предимно с телешко.
В японската кухня пък може да откриете роднина на крокета, наречен короке, което е много популярна пържена закуска. Всеки супермаркет или месарница ги продават. На много места има и специални короке магазини. Прави се главно от картофи с някои други съставки като зеленчуци, (например лук и моркови) и може би по-малко от 5% месо (например свинско или говеждо). Сервират се и крокети с цилиндрична форма, които често повече приличат на френските си предци — рецептата например е: скариди или краб или месо с бял сос (рагу), който се изстудява, за да се сгъсти, преди да се направят крокетите. Когато е сервиран горещ, вътрешността се разтапя, което го прави добре приет. Нарича се крем-крокет, за да се различи от картофената разновидност. Често се сервира без сос или с доматен сос. Крокетът е една от най-популярните закуски и в Индонезия, донесен по време на холандската колонизация.
За да се приготвят крокетите, след топлинната обработка на продуктите за пълнежа, те се смилат в месомелачка, пасират се или се настъргват на ренде. Месните продукти и някои зеленчуци могат да се нарежат на дребни кубчета. Към тях се прибавят: сурови жълтъци или цели яйца, парено тесто или гъст основен светъл или тъмен сос за спойка (тъмен сос подхожда за крокети от месо, дивеч и гъби). Сместа се подправя със сол, черен пипер, настъргани кашкавал и др., омесва се добре, изсипва се в намазана с масло тава и се оставя да престои на студено от половин до един час, за да се стегне.
С ръце, потопени в брашно или вода, се оформят крокети с форма на топчета, колкото орех, кебапчета, малки кюфтенца, може да се оформят и като морков. Панират се в брашно, яйца и галета и се и се изпържват в маслена баня. Крокетите се поднасят като самостоятелно топло предястие с подходяща за сезона салата, със сос или с кисело мляко.
Зеленчуковите крокети могат да се използват като гарнитура на месни ястия и аламинути. Крокетите влизат и в състава на топлия ордьовър.