Колумб открил папаята и я нарекъл „Плодът на ангелите”
През последните години и българинът вече има възможност да опитва екзотични плодове. Редките видове все повече навлизат в ежедневието ни, а домакините са склонни да експериментират с продукти, идващи от далечните краища на света. И все пак доста от тях звучат твърде екзотично, за това ще ви запознаем с някои от плодовете, за които се знае много малко у нас. Разберете какви витамини съдържат и как да извлечете най-добрите им качества в кулинарията.
1. Папаята е дърво което расте в тропичната част на Южна Америка. В последствие се култивира в Централна Америка, още по времето на европейските колонизатори. Самият Хрисотофор Колумб определял това екзотично растение като „Плодът на ангелите”. За това допринася изключителният му вкус, който наподобява комбинация от пъпеш и праскова. Сърцевината на папаята е изключително сочна, а ароматът му е неповторим. Папаята е богата на витамин С и съдържа умерени дози от провитамин А, както и малки дози витамин В9. Папаинът в плода има свойството да подпомага смилането на храни богати на белтъци като: месо, яйца, сирена, риба и ядки. Именно за това е папаята навлиза все повече в кулинарията. Плодът е прекрасна гарнитура за меса, а в сурово или варено състояние е идеален за салати.
2. Питаята е плод, известен с необичайния си цвят и слабителното си действие. Известна е и като „Драконовият плод”. Принадлежи към семейство кактуси и расте в Централна и Южна Америка и някои части на югоизточна Азия. Плодът е продълговат и ярко розов. По кората има бодливи израстъци. Във вътрешността, която е месеста, има множество малки черни семенца. Най-популярна е консумацията на плода, охладен с малко лимонов сок. Това, което също е много интересно при него е, че цъфти само през нощта.
3. Киваното е широко разпространено като африканска рогата краставица. В диво състояние расте в околовръстните части на пустинята Калахари. Киваното още се смята за доста нова и екзотична култура, отглеждаща се сравнително рядко, и почти без стопанско значение. Въпреки това в последно време на все повече места по света, включително и България, този тропически плод става все атрактивен и търсен за отглеждане. Вкусът на киваното е между киви, краставица, ягода. Плодът е узрял, когато отвън е силно оранжев. Измива се и се нарязва. Яде се вътрешността – желеобразна маса, в която са разположени и семките. Плодът не се готви, поднася се нарязан и най-често служи за украса. По желание може да се поръси със захар.
4. Тамарило принадлежи към семейство картофови и произхожда от северната част на Южна Америка. Има богато съдържание на витамин С, калций и фосфор. За прясна консумация тамарилото се измива, разрязва се по дължина и месестата част се изгребва с лъжица. Може да се подслади със захар или да се яде поръсено със сол. Печеният плод се използва за гарнитура на рибни и месни ястия.