Сладко, люто и солено се преплитат в екзотичната източна кухня
Запознанството с тайландската кухня може да бъде доста стряскащо, ако започне около сергията с буболечки. Заради обичая да си набавят белтъчини чрез червеи, скакалци, скорпиони, водни кончета, бръмбари-гмуркачи или копринени буби, народите на Югоизточна Азия често са считани за хора с екстравагантни хранителни навици.
В ежедневието си, обаче, те с необясними рутина и равнодушие поглъщат ястия, заради които кулинарите на Стария континент са готови да пропътуват 10 000 километра на изток.
За либерално настроени хора с вкус към храната, Тайланд е едно от преживяванията на живота. Името на полуостров Индокитай определя доста точно характера на местната кухня. Тя смесва индийско и китайско влияние в милиони вариации при приготвянето на пресни скариди, стриди, десетки видове риби и миди, сложни сосове, фин ориз, пресни зеленчуци, и недостъпни в Европа плодове.
Друг интересен навик са вездесъщите шишчета. Тайландската кухня е изключително богата на закуски - малки парченца храна, от които местните хора похапват непрекъснато.
Лимоновата трева е абсолютната доминанта в местната кухня. Тя е подправка със странен характер. Първото запознанство с нея е доста стресиращо. За няколко мига (или за няколко дни) след първата дегустация, човек има усещането, че е пил лимонов одеколон. Проблемът е, че след като му отмине, този одеколон започва да му липсва.
В Тайланд има желязно правило: най-вкусно готвят на улицата. Колички и щандове са пръснати по улиците, пазарите, пристанищата, железопътните гари, под и над мостовете, и изобщо навсякъде, където е имало няколко свободни квадратни метра.
Салата рукола с чили сос
Време за приготвяне – 20 минути
Порции – 4 бр.
Продукти
500 г патладжан
200 г рукола
50 мл соев сос
30 мл сусамово олио
20 мл фъстъчено олио
30 мл тайландски чили сос
3 скилидки чесън
захар, сол и черен пипер на вкус
Приготвяне
Патладжаните се обелват и режат на филии около 1 см. Подреждат се в намаслена тава по дъното и се пекат на 200 градуса около 15 минути. Приготвя се дресинг от счукания месън, соевия сос, сусамово и фъстъчено олио, чили соса, сол, захар и пипер. Заливат се патладжаните, които са предварително поставени в чиния върху канапе рукола.
Супа от скариди
Време за приготвяне – 50 минути
Порции – 4-6 бр.
Продукти
16-20 големи скариди, изчистени
1/2 връзка пресен лук
2 стръка лимонена трева
2 ск. чесън
2 моркова
2 корена кориандър
150 мл кокосово мляко
4 с.л. рибен сос
1/2 ч.л. шафран
1/4 индийско орехче
2 с.л. сок от зелен лимон
3 малки люти чушки
черен пипер на вкус
2-3 китайски гъби
Приготвяне
Лукът, чесънът и лимонената трева се нарязват и се запържват в мазнина. Лютите чушки, без семките, и кориандъра се счукват в хаванче и се добавят в тигана. След 5 минути се добавят водата, сотираните и нарязани на тънки шайби моркови и подправките. След като се свари (20-25 минути) се прави застройка от кокосовото мляко и лимоновия сок. Добавя се във врящата супа заедно със скаридите и след около 2-3 минути се сваля от огъня. Добавя се рибен сос и по желание - гъбите.
Кюфтенца от риба
Време за приготвяне – 45 минути
Порции – 4 бр.
Продукти
1 кг рибно филе по избор
1 гл. лук
1 малка люта чушка, почистена
6-8 ч.л. галета
1 яйце
2 ч.л. готов сос за риба
сокът на половин лимон
1 ч.л. лимонова трева, нарязана на ситно (по желание)
2 ч.л. настърган пресен джинджифил
2 ч.л. кориандър, нарязан на дребно
щипка захар
щипка сол
1-2 ч.л. олио
пресен кориандър и лимонова трева за гарниране
чили сос или сладък соев сос за сервиране
Приготвяне
С миксер смесете рибата, нарязана на малки парчета, чушката и лука. Сложете и другите продукти и смесете добре. Сместа трябва да е мека и да лепне. Покрийте с фолио и сложете в хладилника за половин час. След това отново омесете добре. Намажете скарата с мазнина и загрейте на силен огън. Оформете в шепа малки кюфтенца и ги печете на скарата за около 3-4 минути и от двете страни. Ако е необходимо мажете по-често скарата с мазнина, за да не залепват кюфтенцата. Гарнирайте с кориандър и лимонова трева и поднесете със сос.
Пържени спагети
Време за приготвяне – 30 минути
Порции – 4 бр.
Продукти
170 г оризови спагети
2 яйца
3 с.л. чесън, нарязан на ситно
3 с.л. лук, нарязан на ситно
120 г свинско
120 г пресни скариди
3 ч.ч. олио
За соса:
1 домат
2 с.л. сок от тамаринд (или мандарини)
2 с.л. сок от зелен лимон
2 с.л. захар
1 с.л. лимонена кора
1 с.л. рибен сос
Приготвяне
Загрейте 3 чаши олио. Натрошете оризовите спагети. Потопете не големи порции от спагетите във врящото олио. Когато покафенеят веднага извадете. Готовите спагети поставете върху хартиена кърпа, за да се подсушат.
Разбийте яйцата с вилица, след това излейте във врящото олио. Извадете ги и ги нарежете на лентички. Оставете част от олиото в тигана и запържете в него маринования чесън и лука. Нарежете свинското и запържете. Почистете, нарежете и запържете скаридите. Смесете и поставете в чиния всички съставки за соса.
Сервирайте макароните с месото. Сосът се сервира в малки съдове, за да може всеки по време на хранене да полива ястието с него.
Тайландски месни рулца
Време за приготвяне – 40 минути
Порции – 4 бр.
Продукти
4-6 сухи китайски гъби
30 мл олио
2 ск. чесън, нарязани на ситно
2 люти червени чушки, без семките, нарязани на ситно
220 г накълцано или смляно свинско месо
50 г сварени обелени скариди
2 с.л. готов рибен сос
1 ч.л. захар
1 морков, нарязан на тънки ивички
50 г бамбукови кълнове, нарязани на дребно
50 г соеви кълнове
2 стръка зелен лук, нарязани на ивички
1 с.л. ситно нарязан кориандър
2 с.л. брашно
24 броя кори за пролетни рулца – квадрати със страна 15 см (или готови кори за баница)
черен пипер на вкус
олио за пържене
Приготвяне
Накиснете гъбите в топла вода за 30 минути, отцедете и нарежете на тънки ивички. Загрейте дълбок тиган (уок), добавете олиото и след като се загрее добавете чесъна и лютите чушки и пържете около 30 секунди. Добавете смляното свинско месо и пържете като разбърквате докато месото покафенее. Добавете гъбите и скаридите. Подправете със рибен сос, захар и черен пипер. Извадете, отцедете от излишната мазнина и поставете в купа. Добавете към месото моркова, бамбуковите кълнове, соевите кълнове и ситно нарязания кориандър и разбъркайте добре.
Разбъркайте брашното с малко вода докато се получи гъста каша. Ако използвате кори за баница, нарежете ги на квадрати със страна 15 см. Сложете по 1 с.л. от пълнежа в центъра на квадрата. Прехвърлете долния ръб върху пълнежа и подпъхнете краищата. Намажете горния ръб с брашнената каша и увийте на стегнато руло. По същия начин направете всички рулца.
Загрейте голямо количество олио в тиган уок и изпържете рулцата на порции за около 2-3 минути или докато станат златисти и хрупкави. Извадете ги с решетъчна лъжица и ги оставете върху кухненска хартия или решетка да се отцедят от мазнината. Сервирайте горещи със тайландски сладък чили сос.
Портокалови банани
Време за приготвяне – 20 минути
Порции – 6 бр.
Продукти
6 банана
60 г масло
60 г захар
4 с.л. сок от зелен лимон
1 ч.л. настъргана портокалова кора
1 с.л. джинджифил
6 с.л. портокалов ликьор
сладолед за гарниране
Приготвяне
Загрейте маслото в тиган докато се разтопи. Прибавете джинджифила, захарта, сока от лайм и портокаловата кора. Разбъркайте добре. Нарежете бананите по дължина на две. С вътрешната част надолу ги поставете в сместа в тигана и ги оставете вътре за около 1-2 минути, докато сосът започне да се сгъстява.
Прибавете към всичко това и портокаловия ликьор. С лъжица загребвайте от соса и поливайте бананите. Сложете ги още топли в чинии, полейте ги със сос и гарнирайте с топка сладолед.
Банани в тайландска панировка
Време за приготвяне – 25 минути
Порции – 4 бр.
Продукти
3 банана
2 жълтъка
1 ч.ч. ледено студена вода
1 ½ ч.ч. брашно
1 пак. ванилова захар
щипка канела
олио за пържене
Приготвяне
Бананите се нарязват на колелца, около половин сантиметър на дебелина. Другите продукти се объркват до много гъста каша. В малък съд се загрява олио, бананите се топят в панировката и се пържат. Може да се сервира със сладолед или със сладко от ягоди, боровинки.