Двойно препечената сладост на Европа
Бишкотите са онези нежни и фини сладки пръстчета, от които се прави тирамису например, както и много торти. Според истинската рецепта обаче, това са двойно препечени твърди бисквити, които се запазват месеци наред.
В легендарното тирамису присъстват именно тези сладкишчета. Затова по рецепта всяка бишкота се топи в кафе. Както знаете, когато направите това с родните изделия, те се разпадат. Но оригиналните сладки произведения стават подходящи за похапване.
Но да се върнем на историята на тези чудни бисквити. Първата рецепта е написана преди няколко века, а оригиналният й текст е открит в град Прато, Италия. Според него, продуктите за бишкотите са едва няколко – яйца, брашно и смлени ядки. Майсторите в италианския град предпочитали да добавят бадеми, както и много есенции. Сладкарите били убедени, че правилната рецепта е малко по-различна от днешната. Трябвало тестото да се направи на
голям лист и да се пече така. Рязането на отделни бисквити трябвало да става след това, докато тестото е още горещо. Както знаете, у нас и повечето европейски държави има друга практика – бишкотите се оформят предварително.
Но защо се наричат така? Името им означава двойно препечен. А с тази техника срокът им на годност се увеличава до няколко месеца. Този начин на печене е бил познат още по време на римските легиони. Тогава на войниците се е давал хляб, приготвен в столицата. Той се е запазвал без да мухляса, благодарение на двойното изпичане.
Рецептата за сладките бишкоти обаче е създадена от майстора Антонио Матей в Прато. През 1867 година той представя на света своето изобретение – участва в Международното изложение в Париж. Французите са очаровани от неговият десерт и му дават специална награда.
Но може би най-известните бишкоти в историята са направени в чест на краля на Франция. Това са апетитните савоярди. За тях се знае, че са създадени още през 15 век. Правели се в двора на херцога на Савой, който направо ги обожавал. Били създадени по повод годишнина – от посещението на краля на Франция в Италия. Те бързо се превърнали в любим сладкиш на хората от Савой. Смятали се направо за официални бисквити. Днес те вече са предпочитано лакомство в цяла Европа. Рецептата се различава по броя на жълтъците – те са двойно повече, а резултатът е още по-вкусен. Можете и сами да опитате историческия десерт в двата му варианта – бишкоти и савоярди.
Бишкоти
Необходими продукти:
3 яйца
75 г брашно
100 г пудра захар
Начин на приготвяне:
Белтъците се отделят от жълтъците. Разделяме захарта на половина и разбиваме двете яйчени части по отделно с нея. Към жълтъците внимателно и бавно прехвърляме белтъците на сняг. Там добавяме и брашното, което трябва да пресеем предварително. Разбъркваме леко, докато се получи еднородна смес. След това пълним шприц. Започваме да ги шприцоваме върху хартия за печене. Поръсваме с пудра захар. Печем в предварително загрята фурна до 200 градуса. Когато станат готови, се вадят от фурната докато са още горещи и се поръсват с още пудра захар.
Савоярди
Необходими продукти:
3 белтъка
6 жълтъка
90 г захар
55 г брашно
За поръсване:
100 г кристална захар
Начин на приготвяне:
Разбиваме жълтъците с 50 г от захарта. Белтъците се разбиват на сняг с останалата част от захарта. Към първата смес се добавя едва една трета от белтъците. Разбъркваме леко. Пресяваме брашното и добавяме и него. Разбъркваме леко, задължително на ръка. Тази смес добавяме към купата, в която са белтъците. Смесваме ги отново внимателно, докато се получи хомогенен крем. Прехвърляме в шприц и започваме да шприцоваме в тавата, застлана с хартия за печене. Поръсват се с кристалната захар. Оставяме ги да починат поне 10 минути, преди да се пекат. Температурата на фурната трябва да е около 160 градуса. Печем за 20 минути.