Вкусно хапване за фараони
В историята на човечеството има малко цивилизации, които продължават да са загадка за науката и то хилядолетия по-късно. Такава обаче е и египетската. Има много изобретения на древните владетели, които ползваме и до днес. Богатата история на тази страна е станала основа и за уникални традиции дори и в кулинарията. Опитайте някои от старите рецепти на Египет.
Пиле от Кайро
Необходими продукти:
500 г пилешки гърди
400 г ориз
2 моркова
1 глава лук
6 скилидки чесън
сол
черен пипер
олио
Начин на приготвяне: Обелваме и нарязваме лука на ситно. Измиваме морковите и ги нарязваме на ренде. Нарязваме пилешкото филе на хапки. Запържваме лука в сгорещено олио. Добавяме и морковите. Едва когато зеленчуците се позапържат, идва ред на пилето. Оставяме на котлона за 20 минути. Накълцваме на дребно чесъна и го добавяме. Разбъркваме добре ястието и сваляме от огъня. Прехвърляме всичко - пилето и зеленчуците в тавичка. Измиваме ориза и го разпределяме отгоре. Посоляваме и поръсваме с подправки. Заливаме с вода. Оставяме да се пече за 50 минути при 180 градуса.
Бамя
Необходими продукти:
500 г кайма
750 г бамя
1 глава лук
7 домата
2 скилидки чесън
1 ч. ч. телешки бульон
3 с. л. кисело мляко
3 с. л. сметана
бял пипер
1 лимон
Начин на приготвяне: Измиваме и изчистваме бамята. Нарязваме лука на ситно. Взимаме шест от доматите и ги нарязваме на ситно, може и на ренде. Наситняваме чесъна. Запържваме бамята в малко олио. Вадим я от мазнината и отцеждаме. В чист тиган запържваме доматите и лука. Там прибавяме каймата и запържваме. Заливаме с бульона, добавяме и чесъна. Поръсваме с подправки и оставяме да се задуши. Загряваме фурната до 180 градуса. Преди да сложим ястието да се пече, в каймата добавяме киселото мляко, сметаната и пиперът. В тавичката слагаме половината от каймата. Отгоре разпределяме бамята и слагаме малко олио. Затваряме с останалата част от мляното месо. Запичаме до готовност. Пет минути преди края на печенето нарязваме на филийки лимон и домат, и ги разпределяме отгоре. Връщаме във фурната за кратко.
Бобена салата
Необходими продукти:
250 г боб
100 г леща
3 с. л. зехтин
лимонов сок
джоджен
4 стръка пресен лук
20 маслини
Начин на приготвяне: Сваряваме добре лещата и боба. Разбиваме зехтина и лимоновия сок в отделен съд. Посоляваме. Добавяме лещата и боба. Идва ред на джоджена и нарязания на едро пресен лук. Изчистваме маслините и ги нарязваме на едро. Добавяме и тях. Разбъркваме добре и поръсваме със сол. Може да се добавят и домати.
Патлаждани "Нил"
Необходими продукти:
600 г патладжани
400 г овча кайма
100 г кашкавал
300 домати
глава чесън
червен пипер
черен пипер
магданоз
сол
Начин на приготвяне: Патладжаните се измиват и всеки се разделя на две. Издълбаваме всяка половинка. Посоляваме и лодките, и издълбаното отвътре. Оставяме за около половин час, за да се отцеди чернилката. Издълбаната месеста част се запържва, заедно с каймата. Посоляваме отново и поръсваме с останалите подправки. Счукваме и чесъна, добавяме го към плънката. С готовата смес пълним половинките. Нареждаме ги в тава. Отгоре покриваме с кръгчета домати. Отгоре настъргваме кашкавал. Печем на силна фурна. Преди да сервираме, поръсваме с пресен магданоз.
Зелен фасул
Необходими продукти:
250 г зелен фасул
1 глава лук
3 домата
доматено пюре
черен пипер
щипка захар
1 ч.л. оцет
Начин на приготвяне: Фасулът се почиства добре, но шушулките се оставят цел. Запържваме ситно нарязания лук. Добавяме зеления фасул. Оставяме да се задуши на слаб огън. Разбъркваме доматеното пюре с малко вода. Добавяме го към ястието, заедно с останалите подправки. Слагаме капак на тенджерата и оставяме да се задушава, докато фасулът омекне напълно. Обелваме и нарязваме доматите. Добавяме ги малко преди ястието да стане напълно готово. Подправяме с оцета, едва след като блюдото изстине напълно.