Поддържайте организма хидратиран
При променливо и влажно време като това, което ни чака до края на март, винаги се появяват настинки. Когато те са факт, съветите са ясни - супа, цитруси, много течности. Но тези съвети могат да се приложат и като профилактика на тялото ни. Така че ето няколко съвета как да не настинете.
Супа. Това средство се смята за едно от най-добрите за лечение. Но е и чудесен начин да стоплим организма си преди да излезем навън или след като сме останали под дъжда дълго време. Лекарите са убедени, че кулинарното лекарство действа общоукрепващо и повишава имунитета.
Витамини. Когато си останем болни у дома, роднини и приятели ни съветват да приемаме много витамини. А това може да стане и много преди да сте се предали на болестта. Според експертите, най-добре и да приемате вит. В6 и вит. В12. Но тук храната отново има водеща роля - наблегнете на продуктите с протеини. Те дават енергия на момента, но и хранят качествено организма, така че той се разболява по-трудно. Най-много от тези вещества има в месото, рибата, бобовите култури. Последните носят на тялото ни и двата витамина, които са ни нужни - вит. В6 и В12.
Цитруси. Няма настинал човек или такъв с грип, който да не е бил съветван да яде повече цитрусови плодове. Най-много от полезните съставки се съдържат в горчивата ципа между месото и кората. Затова е по-добре да ядете плодове, а не да си правите сок. И не само по време на настинка. Увеличете количеството плодове и зеленчуци в менюто си поне в тези дни, в които времето е променливо и често вали.
Мляко. То е еликсир за болно гърло. Помага да се намалят болките, както и кашлицата. Но когато се пие топло със захар, също повишава защитните ни сили.
Течности. Смята се, че те създават добре среда за работата на имунната система и тя може да си върши работата - да ни спаси от настинката. Факт е обаче, че хидратираният организъм е по-здрав по принцип. С други думи, не ви трябва настинка, за да се хидратирате.