Росини бил разкъсван между блюдата и оперите

Росини бил разкъсван между блюдата и оперите Лакомник

Композиторът плакал за унищожена паста

Росини бил разкъсван между блюдата и оперите
Автор:Лакомник

Няколко пъти сме ви разказвали за талантливи и ненадминати музиканти, които освен от звуците и мелодиите, са били запленени и от хубавите ястия. Но има един композитор, който е бил вманиачен по всяка една подробност от приготвянето и сервирането на своите специалитети. Дори в писмата до приятелите и жените си, той накратко разказвал за успехите си в света на класическата музика, а отдолу започвал да реди рецепти и да препоръчва супи и салати според сезона. Такъв бил Джоакино Росини, авторът на операта "Севилският бръснар".

Успял да научи тънкостите на готвенето още като малък, той не се спирал пред нищо, за да се усъвършенства всеки ден. Също както правел и с музиката. Наравно с нотите, той редял в главата си продуктите за нови и нови вкуснотии. На приятелите си обяснявал, че за него това са две изкуства, които са като "две дървета с общ корен". И затова не се и опитвал да ги разделя. 

С течение на годините той успял да извърши цели две революции - едната е да направи т. нар. оперна реформа от XIX век, а другата да приготви и опита десетки невиждани дотогава блюда. Често обаче кулинарните страсти били по-силни от музикалните. И Росини се оказвал в кухнята, когато трябвало да е на премиера например. Такъв бил случаят с първата постановка на "Севилският бръснар" - композиторът доста закъснял за началото. По-късно станало ясно, че той бил у дома и умувал какво липсва на една салата, която после се превърнала в шедьовър. Росини обаче бил майстор в това да съчетава двете изкуства и не рядко творбите му се раждали в кухнята - и кулинарните, и музикалните. Авторът на неговата биография Стендал разказва, че нарекъл една от ариите на композитора - "Танкреди" оризова. А причината? Докато записвал гениалната подредба на нотите, Росини приготвял ризото и се питал какви подправки още му липсват, за да стане блюдото идеално.

Именно с готвене и приготвяне на хубаво хапване е свързан и един трагичен момент от историята на автора - той изпуска цяла тенджера с готова паста. Това кара зрелия мъж да заплаче неутешимо. До момента това му се е случвало само веднъж - когато е чул как свири Паганини.

Като всеки известен кулинар, и Росини има любим продукт, който се опитва да прибави към всяка гозба. При него това са трюфелите. Обожавал ги и смятал, че могат да направят вкуса наистина перфектен. На приятелите си казвал, че е готов да размени всичките си опери за малко трюфели. Наслаждавал им се така, както правел това, когато слушал моцартовия Дон Жуан.

Както често се случва, славата на Росини в кухнята се оказва по-интересна за елита и неговите представители започват да се събират всяка седмица в дома на композитора в Париж, за да хапват от приказните му ястия. Често той готвел за повече от 30 човека.

С течение на годините, Росини създал над 50 рецепти. Доста пъти готвачите на големите ресторанти във френската столица се допитвали до него. Не бил такъв случаят с майстора от „Cafe Anglais“. Той ненавиждал някой да му се меси докато готви. А музикалният гений искал точно това - да гледа всяка стъпка на готвача, докато приготвя телешкото за неговата маса. След много напътствия и критики, майсторът се възпротивил и поискал композиторът да не му се меси повече. Тогава Росини му предложил да се обърне с гръб, за да не се дразни от госта си в ресторанта. А думата на италиански дала името на блюдото - "Турнедо".

Други изтъкнити готвачи обаче решават, че това е един от пътищата за печалба и започват да кръщават на композитора почти всяко свое блюдо. Така в историята останали дори забулени яйца "Росини". Някои правели по един нов специалитет за всяка следваща опера на музиканта. За поколенията обаче остава само един десерт, инспириран от "Вилхем Тел". Това е ябълкова торта, украсена със захарни стрела и арбалет.

Преди време Софийската опера публикува на сайта си част от писмата на Джоакино Росини. До трима свои приятели той описва успехите си на големите сцени, но наред с това дава и важни наставления за приготвянето на вкусни специалитети. Ето едно от писмата на композитора.

До певица Изабела Анджелика Колбран пише:

"Скъпа ми Анджелика, предполагам, че много по- интересна за теб от моята последна опера ще бъде рецептата за една нова салата, която аз наскоро измислих за радост на всички гастрономи в Рим. Бързам да ти я съобщя: вземи подходящ съд, налей в него малко провансалско масло, добави английска горчица, малко лимонов сок, майонеза, пипер и сол на вкус.  Разбъркай всичко това много добре, а след това прибави основното – ситно нарязани трюфели. Те ще придадат на салатата много изтънчен вкус, достоен за всеки истински гастроном. Секретарят на кардинала, с когото се запознах тези дни, апостолски ме благослови за това изобретение…Но да се върнем към „Бръснаря”."..." Имам много голям успех сред местните хубавици, но съм направо отчаян, че в този загубен град почти не се намират хубави пресни стриди."

 

Торнедо

Необходими продукти: 

1 кг телешко месо

6 с. л. олио

150 г пилешки дробчета

60 г масло

4 филии хляб

2 яйца

250 г гъбен сос

125 мл червено вино 

сол

черен пипер

брашно

домати

Начин на приготвяне: Нарязваме месото на кубчета за кебап. Поръсваме ги с подправките от всички страни. Запържваме ги в сгорещена мазнина. През това време пилешките дробчета трябва да киснат поне половин час във вода с оцет. След това се бланшират. Вадят се и се отцеждат. Поръсват се с подправките. Задушаваме ги в масло. Оставяме ги настрана, заедно с телешкото. Взимаме филиите и ги овалваме в брашното и яйцата. Пържим. Когато и те станат готови, започваме да подреждаме чиниите за сервиране. На първо място слагаме една филия, отголе парчета телешко, най-накрая и пилешките дробчета. Точно преди да поднесем, смесваме гъбения сос с виното. Заливаме всичко с него. По желание, можете да полеете готовото ястие и с малко разтопено масло. Отгоре сложете по два резена домат. 

Още по темата
Още по темата
В Египет били открити първите хлебарници
Хлябът, който българина консумира всеки Божи ден е в центъра на стотици дискусии от години. Дали в него се слага утайка от кафе, вместо оцветител? Дали белите филийки...
Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц