Пуканките са изобретение на ацтеките

Пуканките са изобретение на ацтеките Лакомник

Хапвайте ги вместо хляб, но без масло

Пуканките са изобретение на ацтеките
Автор:Лакомник

Пуканките, които сега са неизменна част от всяка прожекцията в киното, са създадени много преди филмите да съществуват. Историята на разпуканите царевични зърна води началото си от Америка, но от по-южната й част. Доста векове преди европейците да акостират на бреговете им, местните жители на континента били открили сорт от растението, който при нагряване направо избухвал. Години по-късно учените по същите земи, но на север и вече под знамето на САЩ, стигнали до извода, че зърната на въпросната царевица, която става за пуканки, са наистина специални. В сърцевината им има влажна скорбяла. Течността започва да ври при нагряване и се получава разпукана бяла маса, която с охота похапваме със сол.

Но как пуканките се появили и на Стария континент?

Благодарение на Ернан Кортес. Смелият завоевател първи стигнал до бреговете на днешно Мексико. Там го посрещнали ацтеките. Той и хората му обаче видели, че местните си приготвят странно блюдо. Те слагали цели кочани царевица или само зърна от тях в специални кошници. После ги слагали близо до пламъка и чакали да започне да пука. Почти всеки от племето успявал да се справи с рецептата. Често хората просто заравяли няколко кочана в нагорещени пясъци и те се разпуквали от високата температура.

Кортес бил категоричен, че новото блюдо трябва да бъде представено и на европейците. Затова освен, че донесъл семена от чудната царевица, той пренесъл и рецептата. Самият завоевател описал първата си среща с пуканките малко след като унищожил империята на ацтеките през 1521 година.

Но като всяко велико откритие, и за това има и втора версия. Според нея, Колумб е видял подобни разпукани зрънца повече от 20 години преди Кортес. Той забелязал, че хората, които го посрещали по бреговете на Америка носели корсажи от пуканки, а някои – и цели венци на главите си. Екипажите на корабите му си купили килограми разпукана царевица и хапвали по пътя към дома. Когато първите европейци започнали да населяват Северна Америка, те присвоили рецептата. Но тя не била популярна на континента чак до 1846 година, когато за първи път намерила място в една готварска книга.

Но учените били озадачени и от още едно откритие. През 1948 година група учени открили полуразпукан кочан, който е на повече от 5 600 години. Находката е била намерена в пещера в Ню Мексико и според учените още е ставала за ядене.

Когато пуканките станали традиция на Стария континент обаче, те били поднасяни със захар r сметана. 

Още в края на XIX век се появили и първите колички, които обикаляли панаирите. Техен изобретател бил Чарлз Критърс. Тогава било модерно да се подправят с портокалов и лимонов сок, мента, мед, ванилия и карамел.

Но през Втората световна война, лакомството придобило друг вкус. Тогава захарта се раздавала с купони и затова рецептата се променила – вече се хапвали със сол.

През 1945 година Пери Спенсър конструирал откритието си, познато днес като микровълнова печка. Още в първите дни той започнал да пука царевица в нея. Само няколко десетилетия по-късно се появили и пакетирани зърна, готови за новата фурна. Финансисти оценяват днешния бизнес с такива пуканки на 250 милиарда долара годишно.

Но тук трябва да добавим, че голяма роля за популяризирането на лакомството има и киното. По време на Голямата депресия, находчивият предприемач Самюел Рубин, започнал да продава пакетирани пуканки пред залите за прожекция. Едно пликче струвало само 10 цента, но за повечето семейства по това време, то било истински лукс и си го позволявали само един път седмично.

А калориите?

Знаем, че царевицата е калоричен продукт. Но пуканките не са. Защото при процеса на нагряване едно зърно увеличава обема си около 40 пъти. Това означава, че огромна купа с пуканки е направена от една шепа царевица, не от целия кочан. Според популярните списания в САЩ от началото на миналия век, те били здравословна закуска. В една порция от тях се съдържат баластни вещества, колкото в една ябълка и то с кората. Същото количество можете да си набавите и от половин порция мюсли.

Съвременните диетолози пък са категорични, че те могат дори да заместят хляба. Пуканките нормализират работата на стомаха, категорични са лекарите. Съдържат голямо количество баластни вещества, които на практика прочистват цялато храносмилателна система.

Всички тези полезни ефекти на разпуканата царевица обаче са при условие, че се хапва без масло и други калорични добавки. 100 г от тях без масло съдържат 33 калории. Ако добавите и мазнина, те вече ще са с енергийност 133 калории. 

 

Още по темата
Още по темата
Китайците първи измислили спагетите
Историята на пастата – общото название на спагетите, макароните и другите тестени изделия с различни форми, е доста спорна и до днес има различни тези по...
Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц