Направили чаша по формите на Мария Антоанета

Направили чаша по формите на Мария Антоанета Лакомник

Стъклените съдове за вино се появяват през средните векове

Направили чаша по формите на Мария Антоанета
Автор:Лакомник

Сигурно сте забелязали, че в този сезон на риалити шоуто „Вип Брадър” съквартирантите в къщата на Големия брат си казват „Наздраве” с метални чаши. Певицата Лияна, боксьорът Тервел Пулев, състезателката по борба Станка Златева и дори Парис Хилтън се наслаждават на напитки в непрозрачните съдове.

Историята на този тип чаши за вино и други напитки е стара като света. Стъклените сред тях обаче имат кратка история, която започва едва преди няколко века.

Но как започва всичко? Как се заражда идеята за съдовете от стъкло?

Първите бокали били открити преди повече от 40 века. Мястото на находката било Троя. Археолозите, които ги намерили се удивили на сложна им изработка. Чашата била измайсторена от злато и имала огромни дръжки. От едната страна имала и улей, който наподобявал човешки устни, за да е по-удобно пиенето. Малко по-късно, жителите на остров Крит привнесли откритието, като добавили и собствен елемент – бокалите били от сребро и във формата на конус. За да се пие от тях обаче, трябвало да се държат с ръка, тъй като нямали столчета като днешните чаши. Намерени са и такива, направени от глина, а не от сребро, което доказва, че не са били привилегия само на богатите.

Интересните съдове бързо се разпространили из цяла Гърция. На полуостров Пелпонес създават целия набор от посуда, който познаваме днес. Историците са открили там чинии, купи и дори вази. Всички те са правени от различни материали. Единствените, които задължително били златни са чашите. Именно в Пелопонес се появяват и първите дръжки с животински мотиви. Археолозите открили и мотиви с цветя. В гробница в Спарта пък дори били намерени бокали с цели сцени на тях – овчари, които се разхождат на фона на планината.

Само за няколко века манията напитките да се пият в специални съдове, напуска Гърция. Преди повече от 5000 г. в иранския град Суза се раждат чаши, под формата на човешка шепа. На тях също имало красиви картини. През първото хилядолетие преди Христа, вече в цяла Гърция, Персия, Месопотамия и Рим модата изисквала виното да се сервира в ритони. Завладява разбира се и народите по нашите земи около VІ век пр. Хр. Дълго време обаче те остават привилегия на елита.

Но как стигаме до стъклените съдове?

Преминаването станало около 79 г. от нашата ера. Плиний Стари разказва в един свой труд, че всички започнали да пият в стъклени чаши и забравили за златните и сребърните. Ученият обаче недоумявал прищевките на съгражданите си, защото цената и на двата вида съдове била безбожно висока. С напредването на вековете, чашите ставали все по-красиви и по-красиви и вече нямало кътче на Стария континент, където да не се използват. Германците поставили върху тях сложни гравюри. Англичаните пък ги украсили с диаманти. Правите столчета на съдовете за вино, които познаваме днес, дошли на мода през около 1740 г. Стъкларите на Европа добавяли по нещо от себе си, за да се различават от колегите си и така изобретили спираловидните столчета. Към XVIII век във Франция започнали да се създават онези фирми за стъкло и порцелан, които познаваме и до днес. Те дали на света и първите комплекти от чаши за почти всеки вид вино. Производителите на напитката на Бакхус са категорични, че това е истинска революция дори и в техния занаят. Защото поднасянето на вино в неправилния съд можело да съсипе вкуса на напитката.

В днешно време специалистите по етикет обясняват, че чашата за вино на вечеря трябва да е по-голяма от тази за шери, което се пие след ядене или с десерта. Основното правило е – дебели чаши за червени вина и тънки за белите. Казват, че съдовете за шампанско се появяват по времето на Мария Антоанета и наподобявали нейни анатомични форми. В днешно време пенливата напитка се налива точно в такива, защото благодарение на тях можем дълго да се наслаждаваме на мехурчетата, които спокойно се плъзгат по широката повърхност.

И накрая, ако попаднете на официална вечеря и на масата пред вас има повече от една чаша, започнете да пиете от дясно наляво и няма да сбъркате. Една от причините – виното се налива от сервитьора винаги от дясната ви страна, докато храната се сервира винаги от лявата.

Защо казваме „наздраве”

Откъде идва навикът ни да казваме „наздраве” при отпиване на първата глътка вино или друга напитка? Има просто обяснение, зародило се назад във времето. В тъмните векове на Европа, елитът измирал повече от отровите на противниците си сред приближените, отколкото от болести или в битки. Затова се зародил навикът, седящите на една и съща маса да се чукат с чашите, преди да отпият от тях. Обикновено този ритуал се правел със силен удар в бокала на другия на масата. По този начин малко течност се прехвърляла от единия в другия съд. Ако зъл претендент за трона искал да убие брат си, то и той получавал отрова. Единият вариант бил да се издаде, като мигновено прекрати пира. Другият – да си отиде заедно с този, на когото  желаел смъртта. 

В последните няколко века обаче произходът на този навик бил забравен и хората се забавлявали на дългите тостове. Появили се дори и професионалисти, които обикаляли от сбирка на сбирка, за да разказват историите си и да дават началото на тостовете. За тях имало и специални чаши – с по-дебели стени, за да събират по-малко течност. Защото майсторът трябвало да пие винаги до дъно. С професионалните съдове обаче те се предпазвали от напиване.  

Още по темата
Още по темата
Китайците първи измислили спагетите
Историята на пастата – общото название на спагетите, макароните и другите тестени изделия с различни форми, е доста спорна и до днес има различни тези по...
Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц