Веществата се съдържат и в колбасите и консервите
През пролетта започваме често да посягаме към апетитните зеленчуци и салати. Експертите обаче са категорични, че трябва да внимавате с нитратите в тях. Напоследък се засичат салати, в които химическите средства са до 20 пъти над нормата.
Нитратите са соли на азотната киселина. По принцип, от тях растенията синтезират протеини. Помагат и за дишането на клетките ни. Доказателство за това, че са полезни в малки дози е фактът, че липсата на нитрати в тялото ни води до намаляване на производството на йонен оксид. Ефектът върху кръвоносната система е пагубен.
Производителите обаче често добавят огромни количества изкуствени торове, пълни с нитрати, за да увеличат реколтата си. А когато те станат твърде много, се превръщат в отрова. Бързо сриват имунитета ни и разграждат витамините, преди да са стигнали до кръвта ни. А това често нарушава много от химичните процеси в тялото ни. Единственото спасение е във водата. Ако сварите зеленчуците, те ще загубят повече от 50 на сто от вредните вещества, които се съдържат в тях. Когато говорим за марулите и репичките обаче, отново има спасение. И то в дългото и продължително миене на листата за салата. Добре е да ги оставите да постоят в подсолена вода за поне един час. Друг начин да се отървете от вредния ефект е като овкусите с антиоксиданти или с други думи – с лимон или ябълков оцет.
Преди да нарежете зеленчуците, отстранете частите, в които има най-много нитрати. Ако говорим за репички, това е мястото между листата и луковичката. При краставиците – под кората. Зелето пък събира отровите в кочана си.
Трябва да отбележим обаче, че нитратите не са отредени само за растенията. Можете да ги намерите в повечето колбаси и консерви. Оттам се приемат в най-вредната им форма. Ако прекалявате с деликатесите, можете да си навлечете дори рак, категорични са докторите.