Наред с негативните последици от яденето на портокали, има и положителни, които могат да допринесат за по-доброто състояние на организма ни. Често се оплакваме, че тези цитрусови плодове са прекалено сладки или предизвикват киселини и смущения в храносмилането. Зъбите ни също могат да станат потърпевши от тяхното действие. Но ето и няколко полезни свойства на портокалите, които е възможно да променят нагласата на скептиците към тях.
Полезни за бъбреците – сокът от тези плодове предпазва и помага да не се образуват камъни в бъбреците. Освен това изпит сутрин, действа много ободряващо.
Намаляват холестерола – фибрите в портокалите изкарват лошия холестерол извън организма.
Регулират ритъма на сърцето – плодът помага за добрия ритъм на сърцето заради високото си съдържание на калий. Когато в организма ни липсва този химичен елемент, сърцето започва да прескача. Освен калий, цитрусът съдържа и магнезий и флавоноиди, а те поддържат кръвното налягане в граници.
Полезни за очите – портокалите са пълни с витамини С и А, лутеин и зеаксантин. Те предпазват очите от сериозни заболявания като катаракта и дегенерация на макулата.
Препоръчителни за диабетиците – макар че са сладки, гликемичният им индекс е нисък – около 40, а фибрите в тях понижават кръвната захар при болни от диабет тип 1. При страдащите от тип 2 контролират липидите и инсулина.
Предпазват от вируси – изобилието от витамин С и полифеноли в плода действа като щит срещу вирусите и защитава имунната ни система.
Разкрасяваща функция – ценните вещества, с които е пълен портокалът, действат благотворно върху кожата и забавят процеса на стареене.
Има и редица изследвания, в които е потвърдено, че при пациенти с рак на горните дихателни пътища и хранопровода пектинът в портокалите спира разпространението му. Важно уточнение е, че не бива да се прекалява с яденето на този цитрусов плод, защото някои хронични заболявания могат да се обострят, съветват от "Фрамарбг".