Ориз и риба на масата на шогуните
Японската кухна започва да се развива още от десетото хилядолетие пр. Хр. През цялата си история тя се е запазила като една от най-здравословните в света. Основното в менюто на хората на азиатския остров е рибата. Приготвят я във всевъзможни форми, а често се поднася и напълно сурова. В този регион на света се среща и един от най-отровните водни обитатели – рибата „фугу”. Само най-опитните майстори могат да изчистят напълно отровните й черен дроб и хайвер. Японците от векове могат и да консервират месо. Държали са го в дълбоки три метра ями с много сол.
Предлагаме ви да опитате от екзотиката на кухнята на далечна Япония.
Тортички
Необходими продукти:
30 г масло
40 г брашно
3 яйца
40 мл кондезирано мляко
1 к.л. ванилия екстрат
50 г захар
Начин на приготвяне: Разтопяваме маслото на слаб огън. Дърпаме го и го оставяме малко да изстине и добавяме брашното, което сме пресяли. От получената смес разбираве гъста каша. Разбъркваме леко жълтъците и ги добавяме в млякото. Отново разбъркваме и прибавяме при маслото. Отделно разбираве белтъците на сняг. Една трета от тях добавяме към жълтъците. Тук объркваме много леко с лъжица или шпатула. Така постепенно добавяме и останалите белтъци. Разделяме във форми. Печем на водна баня при 170 градуса за 8 минути. После допичаме още 20 минути при 150 градуса. Когато ги измадим от фурнта, трябва да ги поставим обърнем върху решетка.
Шабу-шабу
Необходими продукти:
300 г пилешко месо
300 г телешко или свинско месо
1/4 зелка
3 моркови
2 тиквички
2 чушки
250 г гъби
лук
сварени спагети
зеленчуков бульон
100 мл соев сос
100 мл бяло вино
Начин на приготвяне: Нарязваме месото и зеленчуците на парчета. Пускаме първо месото във вряща вода, след това добавяме и зеленчуците. Във водата трябва да има едно кубче бульон. Когато всичко е сварено, добавяме и готовите спагети. Разбърква се и оставя да поври още минута. Слагаме соевият сос и виното да кипнат и така си правим сос, с който заливаме готовото ястие.
Пиле Терияки
Необходими продукти:
4 пилешки гърди, без кости и кожа
300 мл сос Терияки или соев сос
4 с.л. кафява захар или мед
5-6 скилидки чесън
Начин на приготвяне: Пресоваме чесъна. Смесваме го със соса и захарта. Бъркаме, докато захарта се стопи. Нарязваме месото на тънки ивици. Заливаме го с така приготвената марината и оставяме да престои поне една нощ. Нанизваме парчетата месо на шиш, на зиг-заг. Печем на грил.
Салата с ананас
Необходими продукти:
300 г консервиран ананас
2 портокала
малко пресен джинджифил
1 зелена салата
2-3 с.л. сметана
лимонов сок
щипка сол
1 ч.л. захар
3 домати
листа зелена салата или маруля
Начин на приготвяне: Нарязваме ананаса и доматите, както и портокала. Добавяме джинджифила и смесваме със захарта, солта и сока от лимона. Така ги оставяме да престоят в хладилник. При сервирането изсипваме зеленчуковата смес върху листа зелена салата. Поливаме със сметана, смесена с лимонов сок.
Суши нори
Необходими продукти:
Пресни краставици
1 с.л. захар
2 с.л. оризов оцет
1 ч.л. сол
1 и 1/4 ч.ч. студена вода
1 ч.ч. ориз за суши (дребен)
6 листа водорасли нори
4 яйца за омлет
2 с.л. майонеза
Начин на приготвяне: В една тенджера наливаме вода, добавяме оцета, захарта и ориза, който предварително сме измили много добре. Оставяме да ври 1 минута на силен огън. Захлупваме с капака и оставяме на слаб огън за още 15 минути. Прави се омлет. За да започнем да правим сушите и двете неща трялбва да са изстинали. Нареждаме листата от водорасли върху бамбукова рогозка. Разпределяме отгоре ориза и поставяме части от омлета, краставицка и малко майонеза. Навиваме и режем. На мястото на омлета може да се постави както сьомга, така и всякаква друга риба и изобщо друго месо.