Локумът, кадаифът и баклавата са задължителни
Огромната турска държава, която се намира между на кръстопът, съчетава в себе си вкусовете на три различни свята. Няма човек у нас, който да не е чувал за имамбаялдъ например. На много места в Турция можете да срещнете и заведения, в които се предлагат само предястия и често те могат могат да заместят основното хранене. Там се хапва с удоволствие извара от овче мляко, сармички от лозови листа, тарама хайвер или пък пържени тиквички, както ги правим и у нас. Тук е мястото да споменем и ненадминатият кебап. Говори си, че историята му започва още от хилядолетия назад, когато войниците пекли месото на мечовете си. Не на последно място трябва да споменем и ненадминатите сладкиши. Баклава, кадаиф или локум, майсторите им са в Турция.
Крем супа от боб
Необходими продукти:
1 чаена чаша боб
1 глава лук
1 морков
250 мл прясно мляко
30 г краве масло
Начин на приготвяне: Сваряваме боба, докато омекне съвсем. Малко преди да го махнем от огъня, прибавяме моркова и лука. Тогава е време да сложим и солта. Пасираме сварената супа. След това добавяме прясното мляко и кравето масло и отново разбиваме. Слага се на котлона да заври отново за няколко минути. Ако е гъста, добавете още мляко или вода.
Имамбаялдъ
Необходими продукти:
4 патладжана
2 - 3 глави кромид лук
2 зелени чушки
2 червени чушки
1 морков
4 домата
3 - 4 скилидки чесън
3 с.л. олио
1 връзка магданоз
щипка кимион
щипка кориандър
щипка канела
Начин на приготвяне: Обелваме патладжаните на тънко и ги посоляваме, за да изтече горчивият сок. Нарязваме лука на шайби, а чесъна на ситно, както и моркова и чушките. Бланшираме доматите. Обелваме ги и ги настъргваме на ренде. Загряваме малко олио в дълбок тиган. Задушаваме луса и чесъна. Добавяме доматите, морковите, чушките и задушаваме за още около пет минути. Измиваме и подсушаваме патладжаните. Пържим ги в сгорещена мазнина, но не напълно. Вадим ги от мазнината и ги отцеждаме. Овкусяваме с канела, кориандър и кимион. Редим ги в тавичка. Отгоре разпределяме зеленчуците. Печем в предварително загрята фурна за около половин час.
Искендер
Необходими продукти:
300 г телешко месо
3-4 домата
2 глави лук
2 скилидки чесън
2 с.л. масло
арабски питки
сос от кисело мляко и чесън
Начин на приготвяне: Нарязваме месото на тънки ленти. Запържваме месото в масло, докато остане само на мазнина. Посоляваме. Добавяме малко черен пипер по желание. Отделно се прави сос от обелените и настъргани домати. Към тях слагаме лука и чесъна, които предварително сме запържили. Оставяме да къкри. В чиния нареждаме арабските питки, които са накъсани и поляти с масло с червен пипер. Отгоре редим месото, поливаме го с доматения сос. Острани слагаме и чесновия.
Баклава
Необходими продукти:
500 г кори за баница
750 г захар
300 г масло
250 г орехови ядки
20 мл лимонов сок
Начин на приготвяне: Нареждаме корите в съд, подобен на тава. Между всеки лист слагаме и малко нагънати кори, за да може да има въздух. Когато видим, че сме наредили около две три от листовете, слагаме плънката, която е от смлени орехи. Нареждаме отгоре и останалите кори. Нарязваме баклавата с нож, така че да се получат триъгълници. Заливаме я с кипящо масло и печем на 180 градуса. Задължително обаче трябва да е до зачервяване, за да не остане тестена. След като се изстине, се залива със сиропа, приготвен от захарта, 1 литър вода и малко лимонов сок. След един час в тавата се отделя непоетият от баклавата сос. Той се събира и се кипва. После отново заливаме. Оставяме така за една нощ.
Локум
Необходими продукти:
1,2 кг захар
180 г нишесте
1,4 л вода
лимонтозу
пудра захар
Начин на приготвяне: Разбъркваме всичко в обща смес. Слагаме в тенджера и бъркаме с дървена лъжица докато е на котлона. Когато видим, че е станало по-гъсто, добавяме и лимонтозуто. Продължаваме да бъркаме. Проверяваме дали е готова. Ако не се лепи, значи е. Излива се в тава. Нарязва се, когато е напълно готово.
Кадаиф
Необходими продукти:
250 гр кадаиф
1 ч.ч. орехи
1 ч.ч. стафиди
За сиропа:
1,3 л вода
500 гр захар
1 щипка канела
настъргана кора на 1 лимон
1 ванилия
Начин на приготвяне: Разстиламе кадаифът в тава и печем във фурната на около 200 градуса. Разбъркваме докато стане жълт. Отгоре прибавяме настърганите на ситно орехи, както и стафидите, които предварително сме накиснали във вода. Печем, докато стане златист. През това време правим и сиропа, като в тенджера наливаме около литър вода и захарта. Враим около 2-3 минути и тогава добавяме настърганата кора от лимон, щипка канела и ванилията. Изчакваме кадаифът за поизстине и заливаме със сиропа. Покриваме, за да се задуши и да поеме сиропа.