Арменската кухня съчетава ориенталски вкус с древни традиции

Арменската кухня съчетава ориенталски вкус с древни традиции Лакомник
Арменската кухня съчетава ориенталски вкус с древни традиции
Автор:Лакомник

Арменската кухня не се различава кой знае колко от българската, тъй като и тя е ориентирата по-скоро към Ориента. Има обаче особености при приготвянето на храните, соленките и десертите, както и типично арменски рецепти. Арменската кухня е призната за една от най-древните на земята. Археологически разкопки доказват, че още преди повече от 2500 г. арменците вече пекат квасен хляб.

Ануш абур е традиционен арменски специалитет с варено грухано жито, захар, орехи, стафиди. Житото се сварява малко, после се забулва и се остава така през цялата нощ. На сутринта, ако има нужда, се долива вода. После се прибавят стафиди, бадеми, розова вода. Най-отгоре се поръсват смлените орехи и канелата. Прави се за Нова година, но и по други поводи.

Друго типично арменско ястие са постните сарми от зелеви или лозови листа.

Арменската кухня радва поклонниците си с изобилие от източни подправки, с месо от специална порода овце, с блюда, които най-често се приготвят на жар. Основните ястия се консумират с десертни розета. Типичното коледно ястие е пуйка с бамя. Прочутият коняк се сервира с плодове и ядки. Хлябът най-често е лаваш – безквасна, тънка питка, печена на гореща пепел. Предпочитаните десерти са сушени и пресни кайсии, нар, смокини, бадеми.

 

Арменски хляб

Време за приготвяне – 120 минути

Порции – 6-8 бр.

Продукти

1 опаковка суха мая

1 1/2 ч.ч. топла вода

1 ч.л. сол

2 ч.ч. брашно

2 ч.ч. пълнозърнесто (черно) брашно

печен сусам

Приготвяне

Разтворете маята в горещата вода. Прибавете солта. Смесете двата вида брашно и изсипете толкова от тях в купата с маята, че да се получи твърдо тесто. Изсипете тестото върху набрашнена повърхност и месете докато стане гладко и еластично, около 8-10 мин. Оформете на топка. Сложете тестото в намазнена купа и го намажете и отгоре с олио. Покрийте купата с капак и оставете тестото да втасва, докато си удвои обема, около 30 мин. Ударете тестото с юмрук и го оставете да удвои обема си още веднъж (още 30 мин.). Разделете тестото на 8 равни части и ги разточете на тънки листи с диаметър 23 см. Сложете един от листите в намазнена тавичка и го поръсете със сусам. Печете при 200° С 5-6 мин. докато хляба изглежда сух, леко кафяв и изпълнен с мехури.

Повторете същата процедура и с останалото тесто. Охладете и съхранявайте на сухо място.

 

Супа с кюфтета

 

Време за приготвяне – 70 минути

Порции – 6-8 бр.

 

Продукти

500 г кайма

200 г ориз

500 мл бульон пилешки

120 мл мляко краве прясно

3 яйца

60 г лук кромид стар

30 мл олио

1/2 вр. копър пресен

1/2 вр. магданоз пресен

Приготвяне

Лукът се почиства, измива, нарязва се на ситно и се запържва. Към него се прибавя изчистения и измит ориз и се залива с бульон. Каймата се омесва с 1 яйце, 2-3 супени льжици полусварен ориз, черен пипер на вкус, по 1 супена льжица ситно нарязани копър и магданоз. От сместа се оформят 8 кюфтета и се пускат във врящия бульон. Супата се оставя да се вари на тих огън. Когато стане готова, се застройва с разбитите с прясното мляко яйца. Преди поднасяне се поръсва със ситно нарязани копър и магданоз.

 

Бяла супа

 

Време за приготвяне – 60 минути

Порции – 4-6 бр.

 

Продукти

1 голяма шепа фиде

4 яйца

4 супени лъжици брашно

1 кофичка кисело мляко

60-70 г масло

джоджен

млян черен пипер

Приготвяне

Шест чаени чаши подсолена вода се слагат да заврят в тенджера. Прибавя се една шепа фиде (или тестени звездички за супа). Оставят се да врят около 10 минути. Яйцата се разбиват в купа. Добавя се брашното и се бърка до получаването на хубава кашичка. После се слага 1 кофичка кисело мляко и се бърка до еднородна смес. Котлонът се намалява. Млечната смес се изсипва постепенно в тенджерата. Бърка се непрекъснато. Супата започва да се сгъстява. Когато заври, се оставя да ври 5-10 минути. Не повече. Тя става приятно гъста. Накрая се добавя маслото и се поръсва със стрит джоджен. По желание се прибавя смлян черен пипер.

 

Постни сарми с нахут

 

Време за приготвяне – 90 минути

Порции – 10-12 бр.

 

Продукти

1 червена зелка

1/3 ч.ч. булгур

1/2 ч.ч. леща

240 г червен боб (от консерва)

240 г сварен нахут (може от консерва)

2 глави кромид лук

100 мл олио

сол, червен и черен пипер на вкус

зеленчуков бульон или вода

Приготвяне

Измиваме зелката и отрязваме кочана. Внимателно отделяме листата и ги слагаме в тенджера с гореща вода. Посоляваме и сипваме 1 с.л оцет. Варим 5-10 минути, за да омекнат листата. Изваждаме и оцеждаме.

Накисваме булгура и лещата за 15-тина минути. През това време измиваме и нарязваме лука на кубчета, оцеждаме нахута и червения боб от соковете им. В тиган изливаме олиото и когато е достатъчно нагорещено, прибавяме лука и пържим до омекване, около 5-7 мин. Към него добавяме останалите продукти, заедно с 1 ч.л. сол, 1 с.л. червен пипер и щипка черен пипер. Разбъркваме добре и махаме от огъня.

Навиваме сармичките по стандартния начин, като предварително сме отрязали жилавата част на листата. Подреждаме една до друга в тенджера с дебело дъно, като е добре да няма разстояние между тях, за да не се развият. Ако ви е останала от плънката, можете да я изсипете върху сармичките, а най-отгоре да поставите 1-2 зелеви листа. Наливаме вода или зеленчуков бульон до зелевите листа и покриваме чиния. Слагаме да заврат на силен огън, а след това намаляваме и оставяме да къкри около половин час, или докато зелето е готово.

 

Мантъ 

 

Време за приготвяне – 40 минути

Порции – 10-12 бр.

 

Продукти

400 г макарони (за предпочитане спирали)

1 кг стар лук

1 кг кисело мляко

1 с.л. червен пипер

1 ч.л. сух джоджен

1/3 ч.ч. олио

сол

черен пипер

Приготвяне

Макароните се сваряват в леко подсолена вода. Лукът се нарязва на полумесеци и се запържва в олиото да добие приятен златист цвят. Прибавят се червения пипер и джоджена. Готовите макарони се изцеждат добре от водата и се изсипват в тавичка. Отгоре се слагат киселото мляко и лукът, подправя се със сол и черен пипер и хубаво се разбърква. Ястието се оставя да изстине добре и тогава се поднася.

 

Арменски кюфтета 

 

Време за приготвяне – 50 минути

Порции – 8-10 бр.

 

Продукти

1 кг кайма смес

250 г галета

1 яйце

щипка млян бахар

2-3 скилидки чесън

1/2 връзка магданоз

сол

черен пипер

брашно за овалване

Приготвяне

Омесва се каймата с галетата, яйцето, подправките, смления чесън и нарязания на ситно магданоз, и се оставя да престои поне 2 часа. Оформят се кюфтета, овалват се в брашно и се пържат от двете страни до златисто.

 

Сиропирана грис баница

 

Време за приготвяне – 90 минути

Порции – 10-12 бр.

 

Продукти

1 пакет кори за баница

масло за намазване на корите

За сиропа:

1 кг захар

900 мл вода

1 с.л. коняк

За гриса:

1 л прясно мляко

300 г захар

150 г грис

1/2 настъргана портокалова кора

3 яйца

100 г масло

Приготвяне

Млякото със захарта завира с гриса. Вари се 10 мин. Прибавят се разбитите яйца. Сваля се от огъня, добавя се маслото и портокаловата кора. Оставя се да изстине.

Една кора се намазва с масло, слага се от гриса и се завива на руло. Поставя се в намазнена тава. Така всички кори. Нарязва се на парчета и се пече до златисто в предварително загрята фурна. С горещия сироп от коняка, захарта и водата, заливаме изстиналата баница.

 

Арменски сладки

 

Време за приготвяне – 60 минути

Порции – около 20 бр.

 

Продукти

1 ч.ч. олио

1 ч.ч. вода

1 ч.л. сода

1 ч.л. сол

брашно колкото поеме

локум

орехови или бадемови ядки

пудра захар

Приготвяне

Равни количества вода и олио - по 1 чаена чаша - се слагат в тенджера на котлона. Когато заври, се добавя содата и солта. След това се сваля от котлона и веднага се изсипва брашно, като първоначално се бърка с лъжица, защото е горещо.

И така докато се получи гъсто тесто, което може да се меси.

Тестото се прави на малки топчета, като в средата на всяко се слага орехи и локум. Пече се в тава до зачервяване. Готовите сладки се овалват в пудра захар.

 

Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц