Гответе я в деня на покупката
В България няма обособени рибни пазари като в Гърция, Испания или Турция например, но в големите супермаркети вече се предлага прясна риба и то с доста разнообразен асортимент. Не се доверявайте обаче само на уверения на търговците.
Има няколко неща, които трябва да съблюдавате, за да сте сигурни, че водните обитатели не са с изтекъл срок на годност:
- бистри очи
- яркочервени и здрави хриле
- еластичност на месото (след като натиснете с пръст, то бързо възвръща първоначалната си форма)
- ненакърнена слуз (при сладководните).
- аромат - прясната риба не мирише на риба; може да мирише на море, но никога на риба.
Разбира се, не всеки ще се престраши да обработва прясна сурова риба. Особено чистенето не е много приятно занимание. По възможност накарайте продавача в рибарския магазин да отреже филе от цяла риба във ваше присъствие. Купувайте предварително разфасовани филета, само ако са изложени върху лед, а не опаковани в найлон, в който може да се образува неприятна миризма и да се развият много бактерии. Филетата трябва да изглеждат сочни и да са отпуснати, а не накъдрени по ръбовете. И тук обаче трябва да внимавате. Недобросъвестни търговци често се опитват да измамят клиентите и им пробутват филе от толстолоб, обявявайки го за филе от бяла риба например, разчитайки на непознаването на рибите от страна на купувачите.
Прясната риба и морските дарове трябва да се консумират в най-кратки срокове - в идеалния случай още в деня на покупката. Прясно уловената и изчистена риба може да се замрази за 2 до 3 месеца, ако е добре опакована в два слоя фолио за замразяване. Никога не замразявайте повторно риба, след като веднъж сте я размразили.