Миризмата при пърженето се отнема с картоф
*Когато чистенето става трудно, рибата се потапя за няколко секунди във вряща вода.
*При варене големите риби, за да се запазят цели и да не се разкъсат, трябва да се варят на тих огън. За още по-голяма сигурност рибата се обвива в тънко платно, след което се обвързва с канап или здрав конец, без да се пристяга силно. Преди да се употреби, платното за обвиване на рибата се изпира със студена вода, за да се отстрани миризмата от прането със сапун. По-малките риби се увиват само с платно, без да се пристягат с конец. Този начин на варене е за риба с по-заоблена форма; това се прави с цел да им се придаде по-голяма устойчивост при варенето, както и да се запази здрава кожата им, която запазва вкуса, хубавият вид и сребриста лъскавина на варената риба. При варене на риби с плоски форми, като калкан, морски език и др., увиването на рибата в платно не се прилага.
*Риба, която се вари цяла, се слага в хладка вода. Ако се сложи в много гореща вода, може да се напука кожата й. Нарязаната риба се пуска в гореща вода. Рибата се счита за сварена, когато перките й лесно се отделят.
*Неприятната блатна миризма на рибата изчезва, ако след като се изчисти и измие, се остави да престои няколко часа в оцет, в който са прибавени 1-2 натрошени дафинови листа, клонче мащерка или няколко зърна черен пипер.
*Тежката миризма на морската риба се отстранява, като се остави да постои 2-3 часа с нарязан лук или като се натрие добре с разрязан лимон.
*Пържената риба е особено вкусна, когато преди пърженето се потопи в прясно мляко, след това в брашно, и тогава се пържи в силно сгорещено олио.
*За да остане рибата свежа, когато я печете във фурна е необходима течност, като: бульон, вино, масло или зеленчуци. Може да сложите на дъното на тавичката, в която ще печете рибата първо зеленчуците и върху тях да поставите рибата. Намазвате рибата отгоре обилно с масло или олио, покривате и печете. Пълнените риби е по-добре да опечете във фолио. Така рибата се запазва цяла. Готовата риба трябва да бъде твърда на пипане.
*За да стане рибата хрупкава, когато я печете на скара предварително я поръсете с подправки, лимонов сок и я намажете обилно с олио. Може и предварително да я мариновате в олио и лимонов сок за една нощ. След това е хубаво да я увиете във фолио, така няма да се разпадне, но пък няма да се получи и хрупкава кожа.
На грил пък може да приготвите прясно филе, дребни рибки или котлети. Грилът трябва да е загрят предварително на най-високата температура. Предимството е, че рибата се приготвя бързо и лесно и не се губи от аромата й. Ако рибата е по-голяма и се пече цяла трябва да се направят няколко разреза, за да може да се изпече по-добре. При този метод на печене рибата също трябва да се намаже обилно с мазнина, за да не изсъхне кожата от високата температура.
*Има риби, които стават много вкусни пържени в тиган като пъстървата и кефала например. Преди да я изпържете я оставете за около половин час в хладилника завита в хартия предварително напоена с лимонов сок. Рибата обикновено се пържи в разтопено краве масло, в което сме сложили и малко сол, за да предотвратим залепването на рибата в тигана.
*Варенето е един от най-бързите и здравословни начини за приготвяне на риба. За да сварите рибата е необходимо да я пуснете в смес от подсолена вряща вода и бяло вино или бульон. Вари се така, че водата да не пуска мехури. Така рибата остава свежа. След като рибата се свари е хубаво да я оставите да се охлади в течността преди да я извадите и отцедите.
*За да приготвите рибата на пара ви е необходима специална кошница, която се поставя в тенджeра с вряща вода. Рибата, в зависимост от вида, се поставя цяла или нарязана на парчета. Приготвена по този начин рибата става изключително вкусна, здравословна и е най-лесно смилаема, като запазва всичките си полезни съставки.
*Ако сте решили да приготвите рибата в микровълнова фурна, то тогава е необходимо да направите няколко разреза по кожата преди да я сложите в микровълновата. Приготвената в микровълнова фурна риба запазва аромата си, става крехка и сочна. Проверявайте готовността на рибата с вилица, месото трябва да се рони, но към центъра да е леко сурово. След като я извадите от микровълновата, оставете рибата покрийте още 5 минути преди да я сервирате. Когато рибата се вари в микровърнова фурна течността трябва да е 3-4 супени лъжици. За да се изпече рибата добре в микровълнова фурна трябва да се намаже с масло или олио, да се захлупи и да се пече на силно.
*За да опушите рибата ви е необходим съд. Например стара форма за кекс или стара дълбока тава. Сложете тънък слой дървени стърготини на дъното на формата. Покрийте формата с фолио и сложете върху нея решетка. Наредете осолената риба върху решетката и я сложете върху стърготините. Захлупете с капак и сложете формата на много слаб огън – така, че стърготините да започнат да пушат. От топлината на пушека рибата ще се сготви, а изтичащите сокове ще се съберат във формата. Огънят може да бъде и от въглища за скара. При опушване на риба не са необходими подправки. Най-подходящи риби за опушване са: сьомга, пъстърва, херинга, цаца, змиорка, риба треска.
*Подправките, които най-често се използват за приготвяне на риба са: сол, черен пипер, бял пипер, босилек, копър, естрагон, див керевиз, дафинов лист, маточина, риган, розмарин, градински чай, мащерка.
*За да не се разкъсат рибите при пърженето, преди това стоят посолени поне 10-15 минути.
*За да се отстрани силната миризма, когато се пържи рибата в олиото се слага един картоф, обелен и нарязан на филийки.
*Неприятният дъх на риба, който лъха от кухненските съдове се отстранява напълно, като съдовете се измият с оцет, лимонен или гореща, силно осолена вода.
*Мидите се отварят лесно, ако се залеят с вряла вода и се оставят да постоят две-три минути.