Разбийте гъсто белтъците, за да получите леко и пухкаво ястие
Тънкостите при приготвянето на суфлето се крият в неговия състав - продуктите, които определят вкуса му, и задължително разбитите белтъци, които му придават въздушност. Тъй като те спадат бързо, се налага и вие да сте много бързи, за да не загубите пухкавия му вкус.
Основната смес за суфлето варира според вида му и може да се състои от брашно, смесено със ароматизиращи подправки, пюре от плодове и зеленчуци, ситно смлени месо, риба и други.
Приготвя се от придаващите вкуса продукти (зеленчуци, плодове, меса, сирена и др.) според конкретната рецепта и може да се наложи да се обработи термично (да се задуши или да се запържи леко). Едва когато поизстине, към сместа се прибавят първо жълтъците (ако са включени в рецептата), а после и разбитите на гъст сняг белтъци.
Тайната на суфлето е в разбитите белтъци. Колкото по-гъсти са белтъците, толкова повече ще бухне суфлето. Препоръчително е да ги добавяте много внимателно с помощта на дървена шпатула, като загребвате отдолу нагоре и едновременно с това завъртате периодично купата по часовниковата стрелка. В никакъв случай не разбърквайте, защото ще спаднат, а с тях и суфлето ви. След това с голяма лъжица или черпак изсипете готовата смес в съда за печене, обилно намазан с краве масло, като оставите поне 2 см до ръба, защото иначе при печенето суфлето ще прелее.
Приготвеното суфле трябва веднага да се сложи във фурната, всяко забавяне може да доведе до спадането му. Пече се на умерен огън, с по-силна температура отдолу. Това трябва да бъде така, защото именно отдолу нагоре топлината ще накара суфлето да бухне. По-добре е суфлето да се пече в отделни метални или огнеупорни купички с диаметър около 7 см и височина около 3,5 см. Те се подреждат в голяма тава и се пекат на водна баня. По време на печенето не отваряйте вратичката на фурната, за да не спадне суфлето.