Лора Найденова от „Бон апети”: Правете повече експерименти в кухнята

Лора Найденова от „Бон апети”: Правете повече експерименти в кухнята Лакомник

Ванилията става за подправка на риба и пилешко

Лора Найденова от „Бон апети”: 
Правете повече експерименти в кухнята
Автор:Лакомник

Лора Найденова и нейният партньор Стоян Сейменски водят в класацията на Lakomnik.bg за любими тв водещи. Вие сте гласували най-много за тях и за това ще ви запознаем с тях и по-лично, за да се уверите, че освен добри кулинари, двамата сладкодумници от „Бон апети” по Нова тв са и много интересни извън кухнята.

Лора е възпитаничка на бившия техникум по обществено хранене. След като го завършва, специализира във Франция, Италия, Испания и Германия. Сериозен стаж в кухнята трупа и в ресторанта на брат си Драгомир, който е 5 години по-голям и също е готвач.

 

- Кое е най-трудно в правенето на предаването?

- Изборът на рецепти е сложна работа. За всяко предаване подготвяме пет, шест, седем. В крайна сметка се избират трите най-добри. Другото заминава в коша. Но със сигурност няма друго място, където можеш да опиташ три абсолютно различни ястия всеки ден, вече втора година.

- Кои са твоите любими подправки и как ги използваш?

- Няма правило – тази подправка - за това, онази – за онова. Номерът е да се осмелиш да експериментираш, да търсиш нови комбинации и когато резултатът е вкусен и ароматен, значи си успял. Например малко ванилия, когато приготвяш риба, звучи странно, дори екстравагантно, защото ванилията асоциираме със сладките неща, но се използва за приготвяне и на риба - сигурна съм, в някои случаи и на пиле.

- Как усещаш, че с някоя подправка си прекалила?

- Гледам да не прекалявам. Във всичко има баланс, който не бива да се губи. Подправки не се слагат безразборно. Човек трябва да се довери на усета си и да внимава да не губи мярката. Мен обикновено ме води представата, която имам, за аромата и вкуса на ястието. Защото критерият за хубава храна е много личен и различен.

- Работила си във Франция, Германия, Испания и Италия. Какво научи там?

- В Италия това, което страшно ми хареса е, че италианците се хранят дълго и с удоволствие, наслаждават се на сервираната храна, имат време да обърнат внимание на близките си, с които седят на масата. Традиционно тяхната храна е лека, предимно морска.

- Като чуеш Испания, какво си представяш?

- Тяхната пайеля. Много бях впечатлена от нея. Познавах тази храна, но когато я видях в онези огромни тави, беше нещо съвсем различно. Там се приготвя много често.

Франция пък е един разкош. Все едно дали говориш за сладкарство, или за готварство, за хляб или за сосове. Там имат невероятно отношение към човека, който приготвя храна, и гледат с уважение и готвача, и хлебаря, и сладкаря. Тук, за съжаление не е така.

- Ти самата каква храна предпочиташ?

- В момента съм на вълна постни ястия, риба, салати. И все така много обичам десерти.

- Може ли вкусната храна да е и здравословна?

- Всичко е въпрос на баланс. Няма вредна храна, когато се приема балансирано и не се прекалява. Всеки продукт съдържа полезни и нужни съставки.

- Кое е твоето любимо българско изкушение?

- Мусака, пълнени червени чушки и лозови сармички – много ги обичам. Може и да са постнички, не ми липсва кой знае колко месото, рибата ми стига.

Още по темата
Още по темата
Шеф Петров: Мъжете са много по-добри кулинари от жените
Шеф Борис Петров е един от най-известните професионални кулинари у нас и може би единственият, който може да се нарече професионалист от световна класа, защото се е...
Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц