Без пържено при язва

Без пържено при язва Лакомник

При криза трябва да минете само на течна храна

Без пържено при язва
Автор:Лакомник

Язвата на стомаха и дванадесетопръстника тормози все повече и повече хора у нас. Проблемите с храносмилателната система ескалират и причина за това е най-вече стресът. Всекидневните притеснения ни докарват гастрит. Нелекуваното дълго раздразнение пък веднага води до ранички по стената на стомаха или иначе казано – до язва.

Лечението на такова заболяване не става за ден или два, а продължава години. Основен фактор за успокояването му е диетата. Симптомите са болка след хранене в областта на стомаха.

Доказано е, че някои храни вредят при язва, а други помагат. Но медът е в отделна графа, защото някои от болните се чувстват добре, като го консумират, докато други страдат, след като си позволят дори една лъжичка.

 

Забранени

За да се премахне дискомфортът и лигавицата да се успокои, трябва да внимаваме да не ядем твърде топли или студени храни.

В списъка се нареждат и твърдите. Например не е хубаво да се яде сурова краставица, морков, ряпа, зеле, ябълки. Докторите разрешават да се хапват само ситно настъргани, и то в моментите, когато няма криза на язвата и тя не е обострена. Прасковите и крушите пък задължително трябва да се обелват и при нужда да се пасират. Освен люспите от доматите трябва да се отстраняват и семките.

Почти забранено е киселото, соленото и лютото. Те само повишават секрецията на стомаха, а това допълнително ще раздразни болното място. Страдащият от язва трябва да си наложи тотална забрана на пърженото. Друго крайно вредно са кафето, алкохолът, силният черен чай, газираните напитки, бобови варива, консервирани храни, туршии, лук, чесън, люти чушки.

 

Позволени

Успокояващо действие имат зърнени храни като ориз, жито и овес.

Един от цяровете на природата е сокът от прясно зеле. В себе си той съдържа противоязвени субстанции. Също така трябва да се ядат пасирани храни, супи, варени и печени плодове и зеленчуци.

За заздравяване на стомашната стена помагат млечните продукти, яйцата и печено или варено месо, но не бива да се прекалява с тях. Спокойно може да се яде и пълнозърнест хляб, но да не е ръжен.

Режимът на хранене също трябва да се промени – да е на често и по малко. Например е добре да се хапва закуска, втора закуска, обяд, следобедна закуска и вечеря.

Един от най-тежките периоди за всеки болен от язва е кризата. Това са моментите на най-силните болки, които могат рядко да доведат до повръщане и кръвоизливи. Тогава е препоръчително да се приемат само течни храни. Едва когато настъпи подобрение, може да се мине на леко меню с хляб, бисквити, мляно месо и пюрета. 

Още по темата
Още по темата
СЕНЗАЦИЯ! Магическият родопски камък спира рака и пречиства храната
Зеолитът е естествен камък, който отдава част от полезните си вещества, когато се постави във вода. Невероятния природен дар може да се намери у нас, най-често в...
Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц