Kълновете са една от най-богатите и балансирани храни. В тях е концентрирана енергията на зараждащия се живот. Те са перфектното допълнение към всяка салата и сандвич.
Не се налага да се режат и по този начин не губят от хранителната си стойност. С тях няма опасност да предозираш приема на витамини и за разлика от синтетичните добавки не са токсични дори в много големи количества.
Кълновете вече са достъпни в магазините, но най-добре би било да си ги приготвиш сам.
Най-добър ефект се постига при консумирането на различни кълнове ежедневно. Затова вместо през аптеката, мини през магазина и си купи готови кълнове или семена за покълване. Ето кои витамини ще си набавите с тях:
1. Започваме с любимия ни витамин C. И децата знаят колко важен е той за здравето. Кълновете са с много високо съдържание на витамини C. Той се грижи за състоянието на кожата, зъбите и венците, а като мощен антитоксидант пази тялото от разрушителното действие на свободните радикали.
Кълновете от зеле, люцерна, боб мунг и леща са най-богати на витамин C.
2. Да обърнем внимание и на витамините от група В. Те подпомагат функционирането на нервната система, стимулират имунната система и са тясно свързани с възможността ни да превръщаме в енергия храната, която поемаме.
Меню, богато на витамини от тази група, предпазва от анемия, диабет, сърдечна слабост, нарушения на централната нервна система. Консумирайте редовно кълнове от бадеми, пшеница, ръж, люцерна, слънчоглед и сусам и ще си набавиш нужните витамини от група B.
3. Каротин, който тялото може да превърне във витамин А. Този витамин е важен за нормалното развитие на организма, за доброто зрение и здравата полова система.
Същевременно е токсичен в големи количества, затова трябва да се дозира внимателно когато се приема синтетичната му форма, добре е да се внимава и с естествените му източници като рибеното масло.
Каротинът обаче не е токсичен и няма как да си навредите като приемате свежи кълнове от люцерна, зеле, грах, синап.
4. Витамин Е е един от най-силните антиоксиданти, той стимулира половото съзряване и предпазва сърдечния мускул. Житните кълнове са изключително богати на витамин Е.
От тях той се усвоява в пъти по-ефикасно, в сравнение със синтетичната му форма и най-важното – няма опасност да се предозира.
5. Витамин К е много важен по време на бременност. От това дали майката приема достатъчно от този витамин, зависи и присъствието му в новороденото. Вече е практика да се инжектира този витамин веднага след раждането, защото играе ключова роля в кръвосъсирването и предпазва бебето от вътрешни кръвоизливи.
По време на бременност предпазва от спонтанни аборти. Както и останалите мастноразтворими витамини и витамин К е токсичен във високи дози.
Да го приемате с храна обаче е напълно безопасно – най-богати източници са кълновете от люцерна, както и всички зеленолистни зеленчуци.