Първата кукичка е направена от кост от предците ни край Австралия
Ранните хора са били способни да плават в открито море и да прекосят океана преди 50 хиляди години и така са колонизирали Австралия. Първите артефакти за риболова пък са от преди 42 хил. години. Това е открита преди година кукичка, която археолозите датират именно от тогава.
„В по-голямата част от света останките от морските и крайбрежни практики на нашите предци са погълнати от морето, удавени от повишаващото се ниво на световния океан", обяснява Сю О'Конър, археолог в Австралийския национален университет.
Тя и колегите й са успели да открият част от праисторическо риболовно съоръжение и останки от голяма уловена риба, подобна на риба тон. Откритието е направено в пещерно убежище в младата югоизточна азиатска държава Източен Тимор.
Куката за риболов е изработена от кост и е най-старата, намирана досега в света.
Това конкретно пещерно убежище се оказва истинско съкровище за археолозите. При отварянето му учените намират костени остриета, мъниста от раковини, останки от риба, костенурки, питони, гризачи, прилепи и птици, както и близо 10 хиляди каменни артефакта, свидетелстващи за ранната праистория на човека.
На остров Тимор живеят много малко земни животни, което вероятно е принудило древните хора тук да започнат да ловят риба.
Колкото до откритите останки от риба, те принадлежат на океански вид, подобен на риба тон. Улавянето на подобна бързодвижеща се, живееща в открито море, риба изисква планиране и сложна морска технология, което предполага, че древните хора са развили тези умения доста по-рано, отколкото се смяташе преди.