Топ 15 на полезните храни

Топ 15 на полезните храни Лакомник

Спанака пази очите, лещата – сърцето

Топ 15 на полезните храни
Автор:Лакомник

В света има няколко храни, които според всички експерти и лекари са здравословни. В тях има най-малко вредни вещества или такива, които не се абсорбират от организма. Лесно е да кажем, че трябва да се ядат много плодове и зеленчуци, но ето кои наистина помагат на тялото ни. Петнайсетте най-полезни храни, които ви предлагаме, не са подредени по своята полезност или вредност. Те просто са онези продукти, които лесно могат да се окажат в хладилника ни.

 

1. На първо място поставяме малините. Те са уникално природно оръжие за борба с рака, заради киселините, които съдържат. Пълни са и с витамин С, който понижава

холестерола, а това от своя страна – риска от сърдечно-съдови заболявания.

2. Веднага след тях се нареждат кайсиите, които пък преливат от бета-каротин. А той е прекрасен, когато става дума за борба със свободните радикали, които ни състаряват. Вредните вещества атакуват ядрата на клетките ни. Освен това бета-каротинът се преобразува в тялото и става на витамин А, който пък ни пази от редица болести, след които и рака. Важна подробност е, че в кайсиите няма мазнини.

3. Лятното изкушение, нарачено диня се нарежда на следващото място. Освен, че и тя ни помага да се борим със свободните ракидали, динята ни дава и вещества, с които кръвното ни се нормализира. 

4. Мангото е един интересен плод, който заема важно място в нашата класация, а и вече може да се намери в повечето големи магазини. Веществата в него са незаменими в борбата с едно коварно заболяване – артритът. Но това далеч не означава, че той е предназначен само за възрастните хора. Плодът дава нови сили на имунната система, също така помага и раните ни да заздравяват по-бързо.

5. По-надолу в списъка е доматът. Те са вълшебни за храносмилателната система, както и за пикочния мехур. Понижават наполовина риска от онкологични заболявания на дебелото черво. Червеният плод има и бром, който успокоява нервите. 

6. Обикновено стафидите се приравняват на останалите ядки, но те са полезни в доста по-голяма степен. Малките сушени зърна на гроздето помагат на кислодора да стигне до клетките. И така те се хранят пълноценно.

7. Храната на боговете – смокините, пък са пълни с калий и вит. В6. Последното вещество произвежда в мозъка ни серотонин – хормона на щастието. Въпреки че плодовете са много сладки, те помагат на метаболизма и свалят хорестерола.

8. Не може тази поредица да мине и без лимона, който съдържа в себе си огромно количество вит. С – най-силният антиоксидант.

9. Една позната подправка за шопската салата се нарежда в списъка с добрите храни за нашето здраве. Поредната полезна съставка на родната зеленчукова смес е лукът. Докторите са категорични, че той намалява риска от рак в тялото ни.

10. Разбира се, не бива да забравяме и чесъна. Сярата, която се съдържа в него и причинява неприятната миризма, помага на тялото ни да се усвободи от лошия холестерол. Също така понижава и кръвното налягане. 

11. Джинджифилът застава на следващата позиция. Не случайно той е неотменна част от трапезата на японците – помага за доброто храносмилане, намаляване на тежеста в стомаха. Идеален е и при гадене.  

12. Ако се нуждаете от натурален вит. С, не е нужно да се запасявате с цитруси, защото веществото се намира в големи количества и в тиквата.

13. На фаталното място слагаме спанака, който пази от дистрофия на ретината или иначе казано за влошаването на зрението на стари години.

14. Предпоследен е един от най-разпространените продукти за супа – лещата. Тя пази сърцето ни, блокира рака на гърдата, а белтъчините, които се съдържат в нея ни помаган да сме още по-здрави. Друго невероятно качество на лещата е, че тя винаги запазва веществата си, без значение дали е обработена термично или консервирана например.

15. На последно място в списъка, но не и по важност е старият боб. Той успокоява сърцето, пази ни от развитието на болести в него. При майките, пази неродените деца от вродени дефекти. Причината е, че съдържа невероятно количество фолиева киселина – повече от една четвърт от препоръчителната доза. 

Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц