Мед и зехтин връщат блясъка на усмивката
Лъчезарната усмивка несъмнено привлича и съблазнява, а кой не обича да е център на внимание. Белите зъби са много важна част от външния вид. Те не само придават на притежателя им особено обаяние и магнетично излъчване, но и дискретно разкриват неговата лична хигиена.
Ако цигарите, кафето и страхът от зъболекарския стол вече са оказали негативното си влияние върху белотата на вашите зъби, то ето няколко съвета как да си върнете ослепителната усмивка с подръчни средства. За да постигнем добри резултати, трябва първо да разберем защо зъбите ни губят белия си цвят и пожълтяват.
Цветът на зъбите ни зависи от състава, структурата и дебелината на всеки от слоевете, които ги изграждат (дентин, емайл и т.н.). С течение на годините влиянието на различни външни и вътрешни фактори води до пожълтяване.
Външните причини най-често са консумацията на кафе, кока-кола, чай, червено вино, пушенето на цигари, лошата хигиена, действието на зъбен камък, естественото стареене на организма.
Вътрешни причини са повишеното ниво на флуорид, който покрива зъбите с малки тъмни точки, и прекалено честото лекуване с антибиотици. Жълтият цвят на зъбите може и да е предаден по наследство. Ето как да преборите тези фактори.
Топ съвети
• Сутрин се жабурете с по една лъжица зехтин, колкото се може по-дълго време. Той разгражда наслагванията по зъбите и създава около тях тънка предпазна обвивка, която не позволява полепването на вредни за белотата частици.
• Към сока на един лимон прибавете същото количество вода. Потопете четката си за зъби, за да поеме от сместа, и започнете да търкате зъбите си. С течността, останала в чашата, изплакнете цялата уста, като я задържите за няколко секунди и жабурите през това време. Правете го не по-често от два-три пъти седмично.
• След като сте си измили зъбите, е добре веднъж седмично да ги търкате и със сода бикарбонат. Внимавайте да не прекалите с търкането, защото ще увредите емайла на зъбите си.
• Според специалистите ще имате бели зъби, без никакъв зъбен камък само, ако ги търкате веднъж седмично със смес от по една лъжичка меден оцет и фина сол.
• Чрез естествена алкохолна ферментация, медът се превръща в оцет (като му се прибавя само вода), така че под влияние на температурата и въздуха постепенно се размножават оцетнокисели бактерии, които довеждат до крайния резултат. Готовият оцет се прецежда през меки филтри. Течността се прелива внимателно от един съд в друг, без да се размътва утайката, за да се запазят качествата и цвета на продукта.