Веществата, които се съдържат в пресните пловдове и зеленчуци са безценни. Те нормализират обменните процеси и укрепват имунитета. Освен това някои от тези вещества не могат да се набавят от другите храни, нито дори от добавките в аптеката.
Много важно е да знаем, че синтетичните витамини, които поемаме най-често под формата на таблетки, не могат да заместят напълно натуралните. Например аскорбиновата киселина (витамин С) се различава значително от натуралната, която се съдържа в пресните или замразени плодове. Запомнете обаче, че това се отнася само за суровите продукти, но не и за обработените чрез готвене. В пресните плодове и зеленчуци освен витамини има още ценни ензими и ферменти. Те обновяват състарените клетки, защитават организма от болестотворни микроорганизми, подпомагат зарастването на рани.
Ензимите са необходими и за укрепване на имунната система. Всеки фермент има своя функция, но нито един не действа поотделно. Здравият организъм се нуждае от достатъчно количество ензими и определено съотношение. Организмът сам изработва ензимите, но с възрастта и развитието на хронични заболявания те намаляват, което може да доведе до нарушение обмяната на веществата, трудно зарастване на рани, възпалителни процеси и други проблеми.
Ензимите се съдържат преди всичко в суровите храни. Затова, за да бъдат в достатъчно количество, поне веднъж на ден - най-добре е сутрин, менюто трябва да се състои само от пресни плодове или зеленчуци. При температура над 50 градуса ензимите се разрушават, затова те липсват в консервираните и стерилизирани продукти.
Препоръчително е обядът и вечерята да започват със зеленчукова салата, може и от замразени продукти.
Пшеничните зародиши също са много богати на витамини и ензими. Но пшеницата е противопоказна за диабетици, тъй като повишава нивото на кръвната захар. Препоръчва се те да използват овесени и ечемични зародиши.