Широките души на славяните в Украйна са гостоприемни и всеки от тях ще ви нагости с топла гозба. А вкусовете не са много по-различни от нашенските, така че няма да ви трябва време, за да свикнете с манджите там. Във всяка къща обаче сервират варенки. На пръв поглед те изглеждат като пелмени, но разлика има. Варенките са доста по-големи. По тази причина се налага и винаги да се слага готова плънка в тях. Тя не може да се приготви само от варенето на тестото.
Супа
Необходими продукти:
150-200 г шпеков салам
1 кренвирш
1 кисела краставичка
1 глава лук
2-3 моркова
8-10 черни маслини
1 кубче телешки бульон
3-4 резена лимон
1 ч.ч. саламура от кисели краставички
лют червен пипер на вкус
1 с.л. брашно
1 ч.л. сол
Начин на приготвяне: Нарязваме лука на дребно. Настъргваме морковите. Слагаме вода. Когато заври, пускаме вътре кубче телешки бульон. Прибавяме зеленчуците във вряща вода. Шпековият салам и кренвиршите също се нарязват. Запържваме ги. Когато станат готови, ги поръсваме с брашно. Взимаме с черпак малко от бульона и разбъркваме. Връщаме обратно в тенджерата. След това добавяме краставицата и малко от саламурата. Идва ред на маслините, червения лют пипер и лимона. Оставяме да ври още 15 минути. Най-добре на бавен огън.
Варенки
Необходими продукти:
Тесто за лазаня
За плънката:
1 кг картофи
200 г лук
100 г бекон
20 г масло
1 яйце
Начин на приготвяне: Сваряваме картофите. Пюрираме ги. Нарязваме лука на ситно. Беконът трябва да е на малки кубчета. Запържваме ги заедно. Добавяме основните подправки сол, черен и червен пипер. Можете да прибавите и малко джинджифил. След това се смесва картофеното пюре, лука, бекона и маслото. Тук е мястото да се сложи и суровото яйце. Разточваме тестото. Нарязваме го на кръгчета. Вътре слагаме малко плънка и защипваме краищата. Варим докато изплуват. Сервират се с кисели краставички.
Пирог
За тестото:
1 пакет разтопено масло
250 г сметана
сок от 1/2 лимон
сол
300 - 400 г брашно
За плънката:
2 яйца
200 - 300 г пилешко месо
100 г гъби
черен пипер
1 глава лук
сол
магданоз
Начин на приготвяне: Замесваме тесто от продуктите за него. Разделяме го на две части. Накълцваме лука. Запържваме го в малко брашно. Добавяме месото, накъсано на парчета. То се сварява заедно с гъбите. При лука добавяме и тях. Идва ред на подправките и нарязаните варени яйца. Едната топка тесто се разстила по тавата. Изсипваме отгоре плънката. Отгоре слагаме втората топка тесто, която също сме разточили като кора. Прищипваме краищата на двете кори. Печем в умерено загрята фурна.
Шаранова чорба
Необходими продукти:
1 кг. шаран
60 г кромид лук
100 г моркови
150 г целина
250 г картофи
2-3 домата
50 г масло
дафинов лист
черен пипер
естрагон
оцет
хрян
сол на вкус
Начин на приготвяне: Варим рибата 40 минути в много вода. В нея трябва да има само дафиновия лист и малко сол. По време на варенето ще се появява пяна. Отстранявайте я. Добавете ситно нарязания лук. Поръсете с естрагон и черен пипер. Внимателно вадим рибата. В бульона добавяме морков и целина. Най-добре е те да бъдат нарязани на кубчета. Преди да се сварят напълно, прибавяме картофите. За предпочитане е те да са дребни и да не бъдат нарязани. Може да пробвате и с пресни. Когато омекнат, идва ред на малките доматчета. Варим още десет минути. Рибата се изчиства от костите и кожата. Към нея се налива бульона. Идва ред на ситно нарязания магданоз и маслото. Към супата добавете настърган хрян и оцет.
Пастет от гъби
Необходими продукти:
400 г гъби
150 г краве масло
Сол
черен пипер
1 с.л. лимонов сок
Начин на приготвяне: Измиваме добре гъбите. Сваряваме ги в подсолена вода. Изцеждаме ги. Смиламе ги с пасатор или в комбайн. Разбиваме ги с миксер до пухкава смес. За да се получи истински пастет, се прибавя и размекнато масло. След това слагаме лимоновия сок, солта и пипера. Заради силния си вкус е най-добре да се яде само върху препечена филийка хляб.