За Ханибал течността станала оръжие
Оцетът, който предимно се използва в кулинарията, е древна субстанция, позната на хората от векове. Въпреки напредъка на медицината и готвенето, той си остава неизменна част от нашия живот. Кога започваме да го използваме? Ето и отговорите.
В началото, преди 10 000 години, той се смятал за лекарство и бил неизменна част от чантичката на всеки лекар. Пример за това са вавилонците, които дори 5 000 по-късно смятали, че старият лек е все така ефикасен и няма по-добър от него. Още години по-късно обаче, хората открили, че киселата течност може да им помогне и в още едно трудно начинание – консервирането. Те оставяли на слънце плодове от палми докато ферметират. Събирали течността от тях и вътре накисвали прясно, сурово месо. Така то се запазвало доста по-дължо свежо.
По време на чумната епидемия през Средновековието, оцетът бил незаменим дезинфектант. Хиляди лекари, които се грижели за болните, спасили живота си благодарени ан факта, че редовно миели ръцете си с оцет.
На изток течността е смятана направо за чудодейна. Ако в Индия ви ухапе змия например, много вероятно е да ви дадат първа помощ с оцет. Местните хора казват, че това е едно от най-ефикасните средства. Японците пък са убедени, че подправката подмладява тялото. Китайците са създали десетки рецепти с оцет, които и до днес лекуват хиляди хора.
Интересното е обаче, че обикновената на пръв поглед подправка лесно може да се превърне в оръжие. Това доказал предводителят на картагенската армия Ханибал по време на похода му към Рим. Той и войската му трябвало да минат през Алпите. Попаднали обаче на много тесен проход. Ханибал бързо измислил как да разширят пътя или с други думи да премахнат тонове скали. Той наредил в средата, на пътя, да се накладе голям огън. След това част от хората му залели високите канари с оцет. Тъй като те били горещи, течността бързо се изпарила, но за сметка на това скалите станали много чупливи. И пътят бил разчистен лесно.
Сега, десетилетия след откривнето на лекарства с оцет и масовата употреба на напитката, учените дават отговори защо ябълковият оцет е толкова полезен за хората.
На първо място той събира в себе си всички полезни вещества на плода или общо повече от 90 съставки, които само помагат на тялото ни и неговите функции.
Ако искате да си направите такъв оцет у дома, дори няма да ви струва много. Достатъчно е да вземете сок от негодни вече за ядене ябълки. Да го налеете в бутилки и да го оставите на топло. Целият процес отнема около 60 дни. Ако пък сте решили да забъркате у дома балсамов оцет, ще са ви необходими повече средства. Защото той се прави от гроздова меласа, отлежавала в бъчви поне 15 години. В първите години те са кестенови, а после трябва да се прелее в дъбови. И както знаете – единственото място на което се прави истински оцет Балсамико е Модена, Италия. Само там и се овкусява с невероятните южни билки. Местната подправка се прави от близо 500 години.
Много от благородниците от областта не тръгвали на път, ако нямат малко балсамов оцет. Въпреки трудното му приготвяне обаче, той се правел във всеки дом в тази част на Италия. Всяка къща имала специален съд за оцет. Ако в магазина у нас ви предлагат балсамовият еликсир за 20 лв., че дори и за 60 лв., трябва да знаете, че той не е бил направен точно в Модена. Второто, което го различава от останалите подобвни подправки е, че винаги се продава в шишета с крушовидна форма. Ако има златен етикет, значи е отлежавал 25 години. Сребърният значи 18, а червеният – едва 12. Когато решите да вложите толкова пари в добрия вкус, трябва да знаете, че балкамико не се използва по време на термична обработка.