Прекаляването с подправката може да ни докара рак
В сезона на туршиите и киселото зеле, все повече злоупотребяваме със сол. Това се отнася дори и за лекото мезе от кисели краставички. Дали краткотрайното удоволствие от хапването на солените зеленчуци, не води след себе си и доста по-сериозни здравословни проблеми? От години лекарите са категорични, че прекаляването с тази подправка води до проблеми със сърдечно-съдовата система.
Според канадски учени обаче това не е единственият негативен ефект върху организма. Те са открили, че има връзка между солта и нещо много по-страшно – оглупяването. В умерени количества тя е полезна, дава на организма необходимото количество натрий и йод, но прекомерната употреба води до загуба на много от умствените възможности. При хора, които винаги солят обилно яденето си, се забелязва забавяне на реакциите. Ако сме се лишавали от нея обаче, този процес значително се забавя.
В Торонто дори е проведен експеримент, продължил повече от три години. По време на изследването били оценявани умствените възможности на повече от 1200 души, които били на възраст между 67 и 84 години. Било премерено и количеството сол, което всеки добавя в храната си по навик. Умствените им възможности били оценени през първия и последния ден на изследването. По този начин лекарите открили и най-пагубната комбинация за здравето – много сол и заседнал начин на живот. С напредването на възрастта, ефектът ставал все по-тежък и по-тежък. Възможно е тя да доведе дори и до болестта на Алцхаймер. Допълнителни изследвания пък показват, че неразумната употреба на подправката може да ни докара рак на стомаха и проблеми с бъбреците.
Лекарите предупреждават, че често дори не знаем колко сол има в продуктите, които си купуваме от магазина.