Певицата прави и специалитет със заешко
Николина Чакърдъкова не случайно омайва българи и чужденци с прекрасния си глас и песни. Тя е сред жените, които без замисляне можем да определим като истински българки. Държи на семейството си, поддържа огъня на традициите в дома си и въпреки напрегнатото си ежедневие намира време да запретне ръкави над печката. Признава, че рядко й се случва, но има ли свободни часове, винаги нагостява близките си.
„Не съм кулинарка, защото в къщата, в която живея, имам свекърва - Мария Чакърдъкова, която е вече на 80 години, да ми е жива и здрава, та тя ми беше казала, че докато е жива, тя ще готви”, разкрива народната певица. Николина Чакърдъкова задължително приготвя сама трапезата за именния си ден Никулден. Пред „Лакомник” тя разкри двете рецепти, по които приготвя шарана и още няколко ястия, подходящи за зимно време и най-вече за семейни празници.
„Свекърва ми готви много вкусно, аз само зареждам продуктите. Спокойна съм, че семейството ми има готвена храна, докато отсъствам от вкъщи заради концертите си. Когато аз имам гости, при мен е ритуал - всичко да е в изобилие – да има много видове храна, и искам гостите ми непрекъснато да ядат. Те знаят, че трябва да идват гладни и жадни”. Тя споделя още, че една от мечтите й е да се научи да готви много хубаво. „Казала съм на колегите от Неврокопския ансамбъл, с който работя, че един ден като се оттегля от голямата сцена и имам повече време, ще се отдам на кухнята. Дори и само за себе си да е, друго си е когато седнеш на хубавата чиста покривка, ястието е поднесено красиво, за мен готварството е изкуство”, откровена е народната певица. Тя не пропуска да похвали приятелки и нейни близки, от чиито манджи е останала очарована. „Етърва ми Антоанета също готви страхотно и от нея съм научила рецептите, които ви предоставям. На всичко друго мога да откажа, но на нейния шарения боб с кървавица не мога да устоя. Мъжът ми не може да готви, той е само ценител. Но никога не пропуска да поздрави домакинята за хубавите ястия - това е много важно!”, споделя певицата. Според нея е задължително след като човек се нахрани да благодари на този, който го е дарил с това удоволствие. За това дори когато отива на заведение, изпраща поздрави на готвача.
„За нас жените е ежедневие и на някои дори им е дошло до гуша да готвят. Но когато отсреща ти оценяват труда, като че това ли ни дава крила и ставаме още по-големи експериментатори и се стараем два пъти повече в кухнята”, категорична е Николина Чакърдъкова.
Пълнен шаран с моркови и гъби за Никулден
Правя два вида шаран. Който ми е на гости на именния ден и не обича риба, не готвя за него специално месо, и го оставям на салата. Трябва да се спазва традицията все пак. Първият шаран е пълнен. Почиства се, отваря му се корема и се слага плънка. За плънката са нужни моркови, гъби, кромид лук, много орехи и една шепа стафиди. В нагорещено олио запържвам кромида, морковите и гъбите да омекнат. Слагам стафидите и орехите вътре в тази смес и оставям да се задуши. След като е готово пълним шарана с тази плънка, зашиваме го. Тавата е намазнена, слагаме малко водичка, редим дървени клечки от шишчета по дъното, за да сложим шарана върху тях, за да не залепне за тавата и покриваме с фолио. Може на силна фурна да се опече, не повече от 40 мин. Става задушен и много вкусен, същевременно полезен и диетичен. После може да махнем фолиото и да го запечем. В тавата може да се сложи доматен сос с най-различни подправки. Но аз лично предпочитам само рибата да е. Сервирам го със салата от варени картофи, подправени с праз, оцет, олио и сол. Към тях може да се добавят задушени зеленчуци – карфиол, брюкселско зеле, грах.
Шаран в млечен сос за Никулден
Шаранът се почиства и се нарязва на шайби. Омесвам малко царевично брашно с лъжичка сол, овалвам шайбите в брашното и ги пържа на силен огън. Шаранът е тлъста риба, но правя млечен сос от малко майонеза и мляко, за да не тежи много. Поръсвам малко копър, а който иска, може да си сложи и кетчуп.
Ципура с лимон
Понеже Гърция ни е близо, много често ходим до там да си купуваме ципура. Тя се приготвя по същия начин в тавичка. Опитвали сме и на скарата без фолио, но тя се изсушава, колкото и скарата да е хубава, на дървени въглища. Слагам много лимон и зехтин. Половин час се пече от едната страна, още толкова от другата. Всичко пържено е хубаво, но е време и трябва да се научим и на здравословно хранене.
Разтресена баница
Необходимите продукти са 1 пакет кори за баница, 6 яйца, 250-300 грама сирене, кофичка кисело мляко, малко сода, малко брашно и 250 грама газирана вода. Правим плънката от яйцата и сиренето, разбиваме содата в млякото, изсипваме и тази смес с 1-2 лъжички брашно. Малко олио - 2-3 лъжички се добавят в плънката. Приготвяме корите – както си се прави традиционно. Тънкостта на тази баница е газираната вода. Като я завием, слагаме за разкош маргарин или масло и след това изсипваме 250 грама газирана вода. От нея тя не става суха, а поема газирана вода. Затова й казваме “разтръсена” баница, става мека и вкусна. Специалитет е в нашата къща, а никой не знае, че тайната й се крие именно в тези 250 грама газирана вода. За 40 минути става.
Новогодишна капама
Характерна е за македонския край, откъдето съм аз. На нея е хубаво това, че като сме изкарали тежка празнична нощ, тя е вече готова. Нужните продукти са кисело зеле, сланина, пилешко месо, свинско месо, телешко месо, кървавица, суджук. В глинена (ние му казваме калена) тенджера най-отдолу се слагат тънки парчета сланина и 2 цели листа от киселата зелка. Който обича да си му е кисело не го мие, а който иска да не му е много кисело, да си измие зелката хубаво и да си я изцеди – въпрос на вкус. На първия ред слагаме нарязано кисело зеле върху листата, да не се вижда дъното. Слагаме парче пилешко, парче кървавица, суджук – от всичките меса. После пак слагаме малко зеле, и продължаваме така докато ни стигне материала. След като се напълни тенджерата, отгоре пак слагаме 2 цели листа. Заливаме с 250 грама червено вино. Пожелание вместо зеле може да се сложат зелеви сарми. Запечатваме капака за тенджерата с брашно и вода. Преди да излезем за новогодишната нощ към 22 ч. слагаме тенджерата в силна фурна, изчакваме докато заври, след което намаляваме температурата - на горно и долно горене на първа степен. Излизаме – дали навън или на ресторант. Цяла нощ капамата се пече на бавен огън до 10 сутринта. Изключваме. На 1 януари, когато всички сме уморени и не ни се готви, вадим капамата и я слагаме на масата. Това е храна за 8-10 човека при един голям съд. С червено домашно вино е толкова вкусна.
Заек с тиква
Една голяма тиква тип „Балка” – от тези големите, жълтите. Режем й капак, както на дините. Почистваме я хубаво да стане празна, както за Сви Светии. Намазваме отвътре обилно с масло. Предварително заекът се реже на големи парчета и леко се задушава с кромид и моркови. Пълним тиквата с парчетата заешко месо. Заливаме с 300 грама бяло вино. Слагаме капака на тиквата и я запечатваме с брашно и вода. В една тавичка на вода баня слагаме на тавата клечките от шишчета, за да не е направо на тавата и се пече на силна фурна. Като заври водата, печем още 3-4 часа на бавен огън. Външно като я пипнеш, тиквата трябва да е омекнала цялата, тогава е готова за сервиране и консумация. По това може да познаем - стените падат като гарнитура.