Странни специалитети дебнат от елитни заведения
Ако винаги сте си мислели, че трябва да отидете до Азия, за да ви сервират нещо нетрадиционно, грешите. Достатъчно е да се запътите към старите европейски държави и техните столици, за да получите в чинията си жаба, ларви или кръв. Много природозащитни организации на Стария континент пък твърдят, че равносилен на яденето на кучета в Китай е навикът на италианците да сервират на трапезите си... котки. Според някои швейцарски издания, всяка година по този начин загиват около 7 000 писани.
Специално за вас сме подбрали няколко рецепти от Европа, които са интересни и различни, но все пак са част от традиционните вкусове. Само ще споменем някои от останалите деликатеси, които предизвикват повече погнуса, отколкото апетит. Цивилизованите европейци на север още се радват на старата викингска рецепта за хакарл. Това е гнило месо от акула. Исладнците го сервират на Нова година. В Гренландия пък типичното празнично ястие е тюлен, пълнен с чайка. Деликатесът се казва Кивиак и престоява в леда седем месеца преди да се поднесе. В Швеция пък има две ястия, които може да не ви подействат никак добре. Първото е Лютефиск - риба, приготвена по специална технология със сода каустик. Другото е Сюрстрьоминг - ферментирала херинга. Вонята и издутите консерви, в които се продава, накарали няколко авиокомпании да я забранят за превозване. Накрая не бива да пропускаме и още един италиански специалитет, присъщ за Стария континент - казу марцу. С други думи - сирене с живи ларви на муха.
Пъдпъдъци с магарешко месо
Необходими продукти:
2 пъдпъдъка
300 г магарешко месо
10 листа салвия
френско грозде
Начин на приготвяне: Първо започваме от пъдпъдъците. Те се пълнят с френското грозде и салвията. Магарешкото месо се нарязва на тънки филийки. С него се увиват птиците. Завържете добре с конец. Печем в предварително загратя фурна на 180 градуса. След 15-ата минута ги обръщаме и оставяме да се пекат още толкова.
Охлюви
Необходими продукти:
1,5 кг живи охлюви
1 връзки магданоз
50 г краве масло
2 склидки чесън
100 мл бяло вино
сол
черен пипер
бахар
дафинов лист
250 г морска сол
250 мл оцет
Начин на приготвяне: Според майсторите готвачи от стара Европа, охлювите трябва да престоят в съд с малки дупчици поне три дни без вода и храна, за да се изчисти храносмилателната им система. После се отделят умрелите животни и не се използват при приготвянето на деликатеса. След това останалите живи охлюви се киснат в разтвор от морска сол и оцет. Той се сменя поне три пъти и по този начин се маха лепкавата им слуз. Варят се за около 15 минути във вода. После ги вадим от черупките като гледаме да извадим абсолютно всичко. За готвене се оставя само телцето. Отново се измиват с морска сол и оцет поне три пъти. Едва след това ги слагаме отново в тенджера. Вече идва ред на подправките. Сипва се и виното, разредено със същото количество вода. Варим на бавен огън. След това взимаме черупките. Във всяка слагаме по един охлюв. Запечатваме със смес от маслото, магданоза и чесъна. Загряваме предварително фурната до 250 г. и печем за кратко, не повече от няколко минути.
Жабешки бутчета
Необходими продукти:
500 г жабешки бутчета
20 г брашно
100 г кисело мляко
9-10 зърна черен пипер
5 скилидки чесън
1 връзка копър
200 мл бяло вино
20 г масло
сол
Начин на приготвяне: Всяко бутче се поръсва със сол и черен пипер. После се прави панировката- смесват се киселото мляко и брашното. Овалваме всяко едно краче в нея. Пържим в сгорещена мазнина. След като сме приготвили всички бутчета, в същата мазнина пускаме нарязан чесън и копър. Идва ред на виното. Оставяме да ври за кратко. Когато се сгъсти, добавяме маслото. Заливаме готовото жабешко месо.
Стек "Тартар"
Необходими продукти:
500 г ситно смляно говеждо филе
1 ч. л. горчица
1/2 ч. л. лют пипер
1 ч. л. сос "Уорчестър"
1 ч. л. бренди
1 щипка сол
бял пипер
1 яйце
Начин на приготвяне: В купа смесваме месото, горчицата, лютия пипер, соса, брендито, солта, черния пипер и суровото яйце. Покриваме с фолио и оставяме за половин час в хладилника. Сервира се с препечен хляб. Според оригиналната рецепта, яйцето се чуква в малко кладенче в средата на каймата, оформена като голяма кюфте.