Приказни, но и калорични ястия
Вкуснотиите на Южна Америка направо нямат край. Днес ще ви запознаем с някои от рецептите една от най-удивителните сред държавите на континента – Чили. Специалитетите на местните хора доста се припокриват с нашенските, но носят и свои екзотични добавки. Разнообразете обяда пред уикенда и опитайте от приказните ястия на Чили.
Пиле
Необходими продукти:
1 пиле
сокът на един лимон
1 с. л. масло
1 глава лук
1 бутилка бяло вино
чесън
1/2 ч. ч. коняк
Начин на приготвяне: Измиваме хубаво пилето под течаща вода. След това го натриваме със сол. Отгоре поливаме с лимоновия сок и накрая намазваме с маслото. Нарязваме лука на ситно и с него напълваме пилето. Сваряваме цялата птица във виното. Прецеждаме бульона. В него прибавяме подправките, както и чесъна. Отгоре заливаме с коняка и оставяме да ври на бавен огън. През това време разпределяме пилето на порции. Преди сервиране, го заливаме със сгъстения вече сос.
Пиката
Необходими продукти:
400 г телешко месо
200 г свинско месо
2 глави кромид
1 зелена чушка
3 домата
600 г картофи
олио
1 свински колбас
майорана
кориандър
сол
10 маслини
нарязан магданоз
Начин на приготвяне: Нарязваме основните продукти на малки парченца - месото, колбасът, кромидът, доматите, чушката и картофите. Запържваме картофите. В друг тиган пържим двата вида месо, както и колбаса и лука. Добавяме подправките. Идва ред на доматите, на чушката и маслините. Задушаваме за няколко минути. Разбъркваме заедно с картофите. Поръсваме с магданоз и поднасяме веднага.
Боб
Необходими продукти:
2 чаши изчистен боб
200 г тиква
2 царевици
½ глава лук
10 листа босилек
1 ч. л. червен пипер
1 ч. л. кимион
50 г масло
черен пипер
2 чаши говежди бульон
Начин на приготвяне: Лукът се нарязва на дребни кубчета. В голяма тенджера разтопяваме маслото. Слагаме лука да се пържи и поръсваме с червения пипер. Оставяме в тенджерата, докато лука стане златист. Тогава идва ред и на фасула. Разбъркваме енергично 5 минути. След това нарязваме тиквата на едри кубчета. Взимаме само зърната от царевиците. Не се опитвайте да ги запазвате цели, а ги срежете, за да може сокът от тях да овкуси ястието. Добавете тиквата и царевацата в тенджерата. Поръсете с пресния босилек. Отново бъркайте пет минути. Поръсваме с кимиона, черния пипер и солта. Разбъркваме отново. Заливаме с бульона. Затваряме тенджерата с капака само на половина и оставяме да къкри за около 40-50 минути или докато фасулът омекне. Когато стане готово ястието, оставете го да престои поне половин час.
Мус
Необходими продукти:
1/2 кг сушени кайсии
300 г захар
1/2 кг каша от царевично брашно
400 мл сметана
2 с. л. Желатин
Начин на приготвяне: Оставяме кайсиите във вода за едно денонощие. Сваряваме ги във вода със захар. След това ги накълцваме. Разбиваме царевичната каша с миксер. На друго място разбиваме сметаната. Разтваряме и желатина на водна баня. В прозрачни форми слагаме от кашата и плодовете. Добавяме и по равни количества сметана и желатин. Разбъркваме хубаво и оставяме в хладилника за 2 часа. Варим кайсиите до сгъстяване на сиропа. За да ги поднесем, слагаме малко сос, отгоре малко мус, както и сушени кайсии. Накрая отново поливаме със сос.
Шишчета
Необходими продукти:
36 едри скариди
зехтин
1 скилидка чесън
1 с. л. нарязан магданоз
1 с. л. нарязан кориандър
сол
млян черен пипер
1 ч. ч. печурки
1/2 к. ч. бяло вино
Начин на приготвяне: Слагаме по три скариди на всяко шишче. Печем ги на скара и поливаме непрекъснато със зехтин и сос. Добавяме им чесън, магданоз, кориандър, сол и пипер. Отделно запържваме печурките със зехтина, заливаме с вино и задушаваме докато стане готово. Забождаме всяко шишче в гъбите и така ги поднасяме.