Кризата уби легендарното тирамису

Кризата уби легендарното тирамису Лакомник

Вече се прави с плодове и без кафе

Кризата уби легендарното тирамису
Автор:Лакомник

Чудната сладкарница "Ле Бечери" в Тревизо, Италия се предаде пред световната финансова криза и затвори врати преди две години. Историците припомнят, че тя е устоявяла на десетки катаклизми досега и дори на Втората световна война. Последната година обаче се оказала фатална за бизнеса.

Една от легендите за създаването на ненадминатия сладкиш твърди, че той е приготвен за първи път именно в ресторант "Ле Бечери". Съпругата на създателя на заведението помолила своя главен готвач Роберто Лингуаното да направи лесен, но много вкусен десерт. Искала да има, както крем, така и бишкоти, за разкош. Той бързо открил стара римска рецепта. Подобрил я само с няколко трика. Оказало се обаче, че е сътворил шедьовър.

Ако отидете обаче в някой друг край на Италия, няма да се зарадват ако им разкажете тази история. Защото, както се случва обикновено по света, всеки иска да припише историята на легендарния десерт на родното си място.

В Тоскана например вкуснотията минава за местната виагра. Хората разказват, че според техните легенди, тирамисуто е измислено от дука на Тоскана и то още през XVII в. Благородникът Козимо III де Медичи решил до посети Сиена. В негова чест най-добрите сладкари създали неподражаем десерт. Естествено, от двореца той бързо се разпространил сред хората, защото бил сравнително евтин. Заради тонизиращото кафе и калоричното сирене, местните ергени веднага го обявили за афродизиак. Жителите на Тоскана ще ви обяснят, че всъщност дори името на сладкиша трябва да се използва внимателно, защото носи името "tirami su" или "вземи ме". Така че ако поискате парченце тирамису от симпатичен италиански сервитьор в центъра на Рим, можете да получите и прегръдка.   

Разбира се, истории за произхода на вкуснотията можете да чуете и в Торино и Венето.

Истинската слава, тази на която десертът се радва днес обаче започва от Флоренция. Именно там Козимо III де Медичи носи рецептата за тирамису, след като го опитва при посещението си в Сиена. Първи се възползвали местните куртизанки, които го сервирали на своите любовници преди дългите нощи в публичните домове. Но изобретението бързо напуснало страната. Англичаните били първите, които обърнали внимание на италианската идея. Те обаче дали ново име на десерта - трюфел.

В последните години легендарната рецепта търпи много промени. Въпреки че е създаден като афродизиак и сладкиш по-скоро за покоите на благородниците, европейците се успели да го направят и детско ястие. Вече то често се приготвя без кафе и какао. На тяхно място има пюре от различни плодове. 

 

Оригинална рецепта   

Необходими продукти:

200 г бишкоти

200 г маскарпоне

2 яйца  

100 г захар

3 ч. еспресо

какао

Начин на приготвяне: Първо се прави еспресото. После се оставя да изстине. През това врем започваме с пиготвянето на крема. Разделяме жълтъците от белтъците. Последните разбиваме със захарта, докато станат на сняг. Жълтъците пък се разбиват докато станат на пяна. Към тях добавете маскарпонето. Всичко се смесва внимателно. След това в подходящ съд започваме да редим бишкотите. Преди това обаче топим всяка от тях само за миг в кафето. Слагаме няколко бишкоти на дъното, така че да покрият. След това добавяте малко крем. Следват отново бишкоти и така до края. Трябва да завършите на крем. Отгоре се поръсва с какао. Оставя се в хладилника за поне два часа.

Тирамису с ягоди

Необходими продукти:

200 г  бишкоти

200 г маскарпоне

2 яйца  

100 г  захар

400 г ягоди

Начин на приготвяне: Първо започваме от ягодите. Те се смилат на пюре. Направете крема като разделите жълтъците от белтъците. Последните разбийте на сняг, а жълтъците на пяна. Към тях добавете паскарпонето. Смесете всичко постепенно, докато получите крем. Започнете да топите бишкотите в пюрето от ягодите. Редите крем, бишкоти, крем и така до горе. Вместо с какао, украсете с ягоди. 

Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц