Есенните ядки помагат и на кръвоносната система
Кестените у нас често са пренебрегвани и в домакинствата почти не се използват. Малко хора знаят какви качества имат и колко са полезни за здравето.
В кестените има високо съдържание на витамин С, почти равно на това в лимона, а освен това съдържат витамините В2, В1 и А. Тъй като през есента имунната система отслабва, сега е момента да си хапнете от тях. Неоспоримо е, че са калорични , 248 калории на 100 грама, но пък са бедни на мазнини за р
Липсата на някой минерали, като калий, фосфор, магнезий, калций, натрий, желязо, както и микроелементите мед, флуор, силиций, ни кара да се чувстваме уморени и отпаднали. Чрез кестените можем да си ги набавим. В тях се съдържа и лецитин, който подобрява паметта улеснява метаболизма и действа противостресово. Дивият кестен е от голяма полза за венозната система. Препарати от това лечебно растение подобряват състоянието на съдовете, оказват влияние на нормалната работа на много органи. При варикозно разширение на вените, заболявания на черния дроб, стомашночревния тракт, при женски болести, простуди, радикулити и болки в ставите още в миналото са прилагали отвари и настойки от кората, цветовете и плодовете на дивия кестен.
Подаграта и радикулита са лекуват във вани с отвара от надробените плодове. Стомашно разстройство са лекува с кафе от кестени. Лекарите ревматолози, дори и в наши дни съветват хора, страдащи от ставен ревматизъм да стискат кестени в ръцете си. Успешно отстраняват мигрена, като се разрежат на две и се поставят на челото, прикрепени с кърпа.
Готвят се от Средновековието
Предполага се, че произхода на сладкия кестен тръгва от Мала Азия, откъдето е разпространен и в Европа. Още старите римски писатели Вергилий, Плинии и Теофраст го споменават като любимо ястие. Във френски медицински трактат от XVI век, се препоръчва кестените да бъдат прободени преди да бъдат изпечени, „за да може през дупката да излиза вятърът, който огънят раздвижва. В противен случай те ще гръмнат и положително ще изплашат или ще изложат на опасност присъстващите“.
В Италия, Испания и Китай също обичат рецептите с кестени, докато в България се ядат по-рядко, обикновено варени или печени.
Ако решите да си приготвите кестени, търсете такива, които имат лъскава, тъмнокафява кора и не миришат на влага или мухъл. Ако за първи път ще опитате вкуса им, то знайте, че той е сладък и от части напомня този на картофите.