Карфиолът предпазва от артрит и ревматизъм

Карфиолът предпазва от артрит и ревматизъм Лакомник

Щади стомаха и е подходящ и за детското меню

Карфиолът предпазва от артрит и ревматизъм
Автор:Лакомник

По съдържание на хранителни вещества, по диетични свойства и вкусови качества карфиолът превъзхожда всички други видове зеле. Съдържа витамин C, В1, В2, В6, РР, А, натрий, калий, калций, фосфор, желязо. Сложният биохимичен състав на карфиола го поставя в редиците на незаменимите хранителни продукти и го прави също така ценно лечебно средство.

Кръстоцветните зеленчуци, какъвто е карфиолът, съдържат глюкосинолати и тиоцианати. Тези съединения увеличават способността на черния дроб да неутрализира потенциални токсични вещества.

Съдържащите се в карфиола активни вещества са чудесно средство за профилактика срещу рак на дванадесетопръстника и дебелото черво. Скорошни проучвания са доказали, че редовната консумация на карфиол намалява риска от развиване на тежки форми на рак на простатата. Консумацията на карфиол намалява риска от удар (инсулт, инфаркт) и сърдечни проблеми, предпазва от артрит и ревматизъм.

В сравнение с другите видове зеле карфиолът се усвоява най-добре от организма, почти не дразни слизестата обвивка на стомаха. Затова е предпочитан продукт при диетично и детско хранене.

Карфиолът има приятен мек вкус, бързо се сварява и е лесно смилаем и нискокалоричен. Той се използва най-вече в приготвянето на зимнина, но с него могат да се сготвят и много вкусни ястия. За какво е подходящ? Както и да го приготвите – на пара, леко сварен или запечен на фурна със сос, – карфиолът винаги е прекрасна гарнитура. Ако първо го сварите, а после го залеете със сос от топено сирене или сметана и го посипете с галета, ще се получи чудесно засищащо ястие. Карфиолът много добре се съчетава с почти всички подправки и е подходящ за кремсупа и зеленчукови запеканки – блюда, които се приготвят на принципа на. Карфиолът може да се използва и в зеленчукови супи, като добавка в месни супи, може да се пържи в тиган, да се смесва с белени слънчогледови семки в салата, както и да се поднася суров или леко сварен с други хрупкави зеленчуци. Той е чудесна гарнитура към печено, пържено, варено или панирано птиче месо, телешко, свинско, кайма. Употребява се за приготвяне на различни прозрачни диетични бульони и супи, които не отстъпват по хранителна стойност  и вкус на пилешките бульони и супите.

Когато се обработва топлинно, в кипящата вода се добавя малко захар, за да се съхрани белият му цвят. Не бива да се готви дълго, за да се запази свежата му текстура. Става особено вкусен, когато се готви в минерална вода. За да се ограничи извличането на част от минералните му и други водоразтворими съставки, най-добре е карфиолът да се вари на пара или в малко количество вода, която след това може да се използва за супи и сосове.

Карфиолът може да се съхранява до десетина дни в хладилника, като се поставя в найлонова или хартиена торбичка.

 

Най-четени
Лакомник
Затвори
Затвори
Анкета
стрелка
Колко време отделяте най-често за приготвянето на вечерята?
Виц