Само християните празнуват на 31 декември
Всяко ново начало ни изпълва с трепетно очакване и надежда за бъдещето. Затова народът е казал „Нова година – нов късмет”. Неизменно вярваме, че всички проблеми и несполуки ще останат в миналата, а тази ще открие пред нас нови възможности и хоризонти.
Затова Новата година се посреща с богата трапеза, сред добри приятели и в добро настроение. Смята се, че както ни завари, така ще ни върви чак до края.
В нощта на 31 декември срещу 1 януари новата година се отбелязва само в християнските страни. Еврейската нова година започва на 30 септември, мюсюлманската в края на март – началото на април, а в Далечния Изток я посрещат между 20 януари и 20 февруари. Тези различия се дължат не на самите религии, а на календарните системи, които те използват.
В Европа заедно с покръстването всички страни приемат от Рим и Юлианския календар, които по-късно е заменен от неговата подобрена версия – Григорианския. И в двата новата година започва на 1 януари. В последното столетие много нехристиянски страни административно приемат Григорианския календар, но честват празниците си, включително и Новата година по традиционния, завещан им от предците.
По света съществуват различни обичаи за посрещането на новата година, но в същността си повечето от тях си приличат. Ако отдавна се каните да направите някаква кардинална промяна в живота си или да вземете важно решение – това е моментът. Навсякъде се вярва също, че хубавите думи изречени на този ден се материализират, различни ритуали пък имат за цел да донесат късмет. Затова в България се сурвакаме, пожелаваме си здраве и щастие, теглим късмети от баницата. Само в далечен Китай при настъпването на Новата година се говори за смърт, бедствия и бедност, като се смята, че така нещастията могат да се прогонят.
Разбира се, посрещането на Новата година не минава и без гадания. Най-разпространеното е, че какъвто човек влезе пръв в дома, така ще върви на семейството до следващия 31 декември.
В Англия се смята, че най-много късмет ще донесе чернокосият мъж, вероятно защото този цвят на коса не се среща често на острова. Стопаните обаче рядко разчитат на случайността и затова направо канят свой познат през първите минути на Новата година. Като се има предвид, че тъмният цвят на косата е рядкост за острова, със сигурност се разразява истинска борба за мургави представители на мъжкия пол. Гостът трябва да донесе и дребен подарък – монета, сладкиш или най-добре бутилка уиски, с която всички да отпразнуват повода.