Задушаването на храната е най-полезно
Има няколко начина за задушаване - чрез предварително запържване, без запържване, задушаване в собствен сос и на пара. Ето как става това.
Предварително запържване
Този метод е подходящ за обработване по-големи късове месо или те са от стари животни, птици и дивеч. В мазнината, в която сме запържили месото задушаваме до омекване лука и зеленчуците и добавяме вода или бульон. Течността трябва да е на половината на продуктите. Съдът се покрива плътно с капак и ястието се задушава 2-3 часа на тих огън, като от време на време разбъркваме. Ако сме запечатали капака на съда с тесто само разклащаме. Ако искаме месото да поеме максимално ароматите на останалите продукти, задушаването става с много малко течност и обратно – ако искаме да получим повече и по-вкусен сос – добавяме повече течност. След първото омекване на месото добавяме малко брашно, размито на кашичка със студена вода. Ястието става още по-вкусно, ако предварително препечем брашното.
Без пържене
Продуктите се слагат в плътно затварящ се съд с малко течност и се задушава на тих огън. Този метод е подходящ за зеленчуци, които не са много богати на целулоза – зелен фасул, моркови, карфиол и тиква, както за пилешко месо.
В собствен сос
То е подходящо за зеленчуци с високо съдържание на вода – спанак, лапад, киселец. По този начин можете да приготвите и вкусни моркови, но към тях трябва да прибавите и малко мазнина.
Само на пара
Този метод е особено подходящ за зеленчуци и птиче месо. Задушаването на пара прави ястията много полезни и диетични. За да приготвите храна по този начин, сипете малко вода и добавете избраните подправки и корени. Те трябва първо да кипнат и след това основните продукти се слага в специално приспособление.