Може да сготви всичко, нищо не може да му се опре
Етиен Леви помага на звездите в шоуто "Като две капки вода" да имитират световни изпълнители. И нашите знаменитости са категорични, че трудно ще се намери по-добър педагог по музика, който да може да накара всеки да пее вярно.
Освен майстор в обучението обаче, Етиен е майстор и на хубавите гозби. Приятелите му казват, че няма нещо, което не може да сготви. Със същата лекота от репетиционна може да научи всеки дилетант да забърква чудни вкуснотии. Самият той е вече виртуоз и затова експериментира, когато му остане време за това. Защото покрай "Капките" и студентите в Нов български университет, Етиен рядко намира свободна минута, за да направи нещо за себе си.
Разказва, че тайната на добрата му кулинарна култура се дължи на факта, че е израснал предимно в компанията на жени. "Израснал съм сред по-големи дами, които са ме възпитали добре – баба ми, лелите ми, сестра ми и братовчедките ми, както разбира се и моята майка, която за съжаление не помня. Тя е починала, когато съм бил на година и половина", споделя още музикантът. Бащата на Етиен е евреин. Но в кръвта педагогът има още и чешка, и испанска кръв. И затова в неговия дом вкусовете непрекъснато се смесвали. Всички дами у тях готвели, а той жадно попивал всеки техен съвет. Затова не е чудно, че още от малък започнал да си прави салати, че понякога и да си пържи по нещо. Най-често в тигана му попадал кашкавал пане, защото го обожавал. От онези години още обича и всички гозби от нашенската кухня, защото са пикантни. И казва, че винаги хапва с удоволствие гювеч. Добавя си и още люти подправки. А той наистина умее да дозира мерудиите и честичко слага по няколко в гозбата. Разказва още, че е фен на морските дарове и не може да издържи дълго без да си хапне риба или скариди например.
Има разбира се и неща, което не обича. На първо място са супите. "Мислех, че те се ядат само, когато си болен. Но в казармата се научих", смее се днес музикантът.
Но като всеки човек със златни ръце в кухнята, и Етиен има своите шедьоври. Един от тях е салатата от чирози. Гостите му много харесвали и неговата зелева салата. По-различното в рецептата му е, че вместо моркови, слага целина.
Въпреки големия си опит на сцената и пред печката, Леви не се страхува да пита и да се учи на нови неща. Още задава въпроси на приятели и близки как се готви това или онова. Самият той смята, че има и неща, които не му се удават така лесно, както би му се искало. Когато му остане време, се опитва да направи чешки кнедлики.
Преди години Леви заминал за Израел и останал там за няколко години. Попивал всеки елемент от културата на местните хора и останал наистина впечатлен. А рецептите и майсторлъкът на всеки от тях били толкова уникални, че рядко се повтаряли. Защото всеки завърнал се в обетованата земя, носел със себе си вкуснотии от страната, в която живеел дотогава. Или с други думи - опитът на десетки държави.
Етиен разказва, че тогава се докоснал до много различни привички и правила за храненето и начина на живот. Част от нормите - да не се смесват млечните и месните продукти. Юдеите са първите, които въвеждат забраната да се яде свинско. Доста години по-късно тя се пренася и сред мюсюлманските общности.
Салата от чирози
Необходими продукти:
300 гр чирози
100 гр копър
200 мл оцет
5 мл зехтин
2 скилидки чесън
1 връзка копър
Начин на приготвяне: Взимат се чирозите, напръскват се с малко вода и се запичат, но не прекалено. Ако прегори няма да е вкусна. Начуква се на малки парчета и се слага в оцет поне за нощ. Ако няма толкова време, се консумира на момента, но с повечко оцет. Слагат се и няколко капки зехтин. Хубаво е да се добави и чесън, както и много копър. Подходящо мезе за ракия, водка, вино, бира и т.н.